YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'de ölümler artıyor
İsrail'in 2006 yılında elektrik üretim santralini vurmasının ardından günde 8 ila 12 saat arasında değişen elektrik kesintisinin yaşandığı Gazze Şeridi'nde, son 4 gün içinde 8 kişi hayatını kaybetti.
Gazze'de ölümler artıyor
04 Şubat 2013 / 12:20 Güncelleme: 04 Şubat 2013 / 12:21

 

İsrail saldırısı nedeniyle 2006 yılında kullanılamaz hale gelen elektrik üretme santrali, İsrail'in uyguladığı ambargo nedeniyle yeniden inşa edilemedi.

Gazze'de İsrail ablukasının ardından yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle aydınlatma için kullanılan mumlardan çıkan yangınlarda 31 Ocak Perşembe günü 6 kişilik bir ailenin tamamı hayatını kaybetti. Aynı binada 4 yaşındaki bir çocuk yanarak, komşusunu kurtarmaya çalışan 1 kişi de boğularak can verdi.


-''Elektrik karşılığında ülkemizi satmayacağız''-


Gazze'deki Filistin hükümeti sözcüsü Tahir el-Nunu, hükümetin elektrik krizine çözüm bulmak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Bazı medya organlarının elektrik karşılığında İsrail'e taviz verilmesi çağrısında bulunduğunu söyleyen Nunu, ''Kimse bizden insan haklarını elektrik ve maddi çıkar karşılığında takas etmemizi beklemesin. Elektrik karşılığında ülkemizi satmayacağız'' ifadelerini kullandı.

Nunu, ''Niçin bazıları İsrail'i abluka nedeniyle temize çıkartmaya uğraşıyor ve hükümeti sorumlu tutuyor'' diye sordu. 

Enerji Kurumu Başkan Yardımcısı Fethi eş-Şeyh Halil de elektrik konusunda bir dezenformasyon olduğunu, asıl problemin İsrail ve Mısır'dan alınan elektrik miktarının yeterli olmamasından kaynaklandığını dile getirdi. 

İnsan hakları aktivisti Mustafa İbrahim ''Hükümet, elektrik sıkıntısına bir çözüm üretememesi nedeniyle vuku bulacak ve vuku bulmuş bütün olaylardan sorumludur'' diye konuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler