YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'de öfke ve hayal kırıklığı hakim
Gazze'de öfke ve hayal kırıklığı hakim
02 Haziran 2015 16:20
UNRWA Gazze Direktörü Robert Turner, Gazzelilerin onurlu hayat ve iş fırsatı sağlayan bir hükümete ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Temmuz ayında görev süresi sona erecek olan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Robert Turner, Gazzelilerin onurlu hayat ve iş fırsatı sağlayan bir hükümete ihtiyaç duyduğunu söyledi.

AA muhabirine konuşan Turner, "Gazze'de öfke ve hayal kırıklığı hakim. Gazzeliler, mevcut durum ve kendileriyle ilgilenen bir hükümetin bulunmaması nedeniyle kızgınlar ve hayal kırıklığı yaşıyorlar. Burada halk onurlu hayat ve iş fırsatı sağlayan bir hükümete ihtiyaç duyuyor" dedi.

Filistinli siyasileri, Gazzelilerin yaşadığı insani sorunları çözmek için gereken kararları almaya çağıran Turner, "Gazze'de insani durum zor ancak hala sorunları çözmek için vakit olduğuna inanıyorum. Bu sorunları çözmeliyiz" diye konuştu.

UNRWA'nın programları için gerekli giderleri karşılayacak finansmanın bulunmadığını, Gazze Şeridi'ndeki insani durumun tehlikeli boyutlara ulaşması ihtimali bulunduğunu belirten Turner, şöyle konuştu:

"UNRWA, şimdiye kadar Gazze'deki programları durdurma konusunda herhangi bir karar almadı. Mali sıkıntıların devamı halinde programları durdurmak yerine başka seçenekler bulunuyor. UNRWA, Gazze'deki çeşitli programlarını sürdürmek için yardım konusunda donör ülkelere güveniyor."

 "Gazzelileri, yaşadıkları zor şartlara karşı direnişlerini ve hayat sevgilerini özleyeceğim" ifadelerini kullanan Turner, UNRWA'daki konumuyla gurur duyduğunu ve "tamamen kişisel" nedenlerle ayrılmak istediğini kaydetti.

Mayıs 2012'de görevine başlayan Turner, Kasım 2012 ve Temmuz 2014'de İsrail'in saldırılarına maruz kalan Gazze'de görev yaptı. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler