YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'de günün özeti
Gazze'de günün özeti
11 Ağustos 2014 18:04
Mısır tarafından yapılan çağrı üzerine İsrail ve Filistinli direniş grupları tarafından kabul edilen 72 saatlik ateşkes TSİ 00.00'dan itibaren başladı.

Mısır tarafından yapılan çağrı üzerine İsrail ve Filistinli direniş grupları tarafından kabul edilen 72 saatlik ateşkesin TSİ 00.00'dan itibaren başladığı bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu yeni ateşkes gerekli insani yardımların yapılmasına, altyapının yeniden tesis edilmesine zemin hazırlamayı hedefliyor. Ateşkes süresi içinde iki taraf arasında kalıcı ve kapsamlı ateşkesi sağlamak amacıyla müzakereler yürütülmelidir" denildi.

Gazze'de Filistinli gruplar ve İsrail arasında gece başlayan 72 saatlik ateşkeste, herhangi bir ihlal tespit edilmediği bildirildi.

İsrail ordu sözcüsü Peter Lerner sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Gece yarısından önce yoğun roket atışının ardından sağlanan 72 saatlik ateşkesle uyandığımız gün umut vaat ediyor" ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail ile Filistinli direniş grupları arasındaki 72 saatlik ''koşulsuz insani ateşkes'' kararına ilişkin haberi memnuniyetle karşıladı.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nün açıklamasına göre Ban, Mısır himayesinde yapılan, yerel saatle gece yarısı başlayan ateşkes duyurusundan memnuniyet duydu ve çok umutlu oldu.

Yaralılar Türkiye'de

Türkiye, İsrail saldırılarında yaralanan Gazzelilerin tedavisi için harekete geçti.

Gazze’de İsrail’in saldırılarında ağır yaralanan Filistinlilerden 3'ü kadın, birisi çocuk 4 kişi, Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi.

Tel Aviv Ben Gurion Havaalanı'ndan alınarak tedavi için Ankara'ya getirilen yaralılar Rahme Muhammed Hatami (33), İhab Muhammed Naccar (19), Nida Abu Dagga (20) ve Ahud Selana'yı (15) Esenboğa Havaalanı'nda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile diğer ilgililer karşıladı. Bakan Müezzinoğlu, Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, ambulans uçağa girerek yaralılarla bir süre görüştü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Gazze'deki yaralıların Türkiye'de tedavi edilmesiyle ilgili, "İlk aşamada belki 200, Türkiye'ye getirip tedavi etmeyi planlıyoruz" dedi.

 İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında yaralanan 1,5 aylık Filistinli bebek kurtarılamadı.

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, yaptığı açıklamada, İsrail'in daha önce Gazze'nin orta kesimine düzenlediği bir saldırıda yaralanan 1,5 aylık Meyda Muhammed Aslan isimli bebeğin öldüğünü belirtti.

Gazze halkına yardım

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Türkiye ile Gazze arasında kuracağı hava köprüsü ile 11 bin koliden oluşan insani yardımın birinci etabını bugün Gazze halkına ulaştıracak.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Gazze halkının hayati ihtiyaçlarını karşılamak için AFAD ile Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) insani yardım hava koridoru açıyor.

Türkiye ile Gazze arasında kurulacak hava köprüsü ile 11 bin koliden oluşan insani yardım, Esenboğa Havalimanı'ndan bugün saat 17.00'de yetkililerin de katılacağı törenle Gazze'ye gönderilecek.

 Kahire'deki müzakereler

Gazze Şeridi'nde kalıcı ateşkesin sağlanması için görüşmeleri yürüten İsrail heyeti, Mısır'ın başkenti Kahire’ye ulaştı.

Kahire Uluslararası Havalimanı'ndaki emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Gazze konusunda ateşkes görüşmelerini yürüten İsrail heyeti, özel bir uçakla havalimanına indi.

İsrail heyetinin Kahire Uluslararası Havalimanı'nda Mısır istihbarat görevlileri tarafından karşılandığı ve doğrudan müzakerelerin yapılacağı otele götürüldüğü belirtildi.

Avrupa Birliği (AB), Filistinli gruplarla İsrail arasında varılan 72 saatlik ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, taraflara kalıcı bir ateşkes için "bu fırsatı kaçırmama" çağrısında bulundu.

AB Komisyonu sözcülerinden Sebastien Brabant, tüm taraflara ateşkesin şartlarına saygı gösterme çağrısı yaptıklarını bildirdi. Brabant, “Sivil can kayıpları derhal son bulmalı. Gazze’den İsrail’e roket atışları durmalı” dedi.

İsrail Savunma Bakanlığının, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinden 2015 bütçesi savunma harcamaları için ek 5,4 milyar dolar tahsis etmesini istediği belirtildi.

Savunma Bakanlığından yapılan ve İsrail Radyosu'nda yayınlanan açıklamada, talep edilen miktarın 2,2 milyar dolarının Gazze'ye açılan "Koruyucu Hat" operasyonun tazminatları, 3,2 milyar doların ise ek savunma harcamalarına ayrılacağı ifade edildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler