YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'de "birlik için" yürüyüş
Gazze'de "birlik için" yürüyüş
29 Nisan 2015 18:35
Filistinli gruplar arasındaki parçalanmışlığın son bulması için yürüyüş düzenlendi.

Kendisini "29 Nisan" olarak adlandıran halk hareketinin çağrısıyla bir araya gelen göstericiler, Gazze'nin Eş-Şucaiyye Mahallesi'nde bir araya geldi. Yürüyüşe katılanlar "Filistin hepimizin" ve "Halk ayrılığın son bulmasını istiyor" yazılı pankartlar açtı.

Yürüyüşe katılanlar, Filistin halkının parçalanmışlığına son vermek ve İsrail işgaline karşı "birlik olmak için" sokağa çıktıklarını ifade etti.

"29 Nisan" hareketi yaptığı yazılı açıklamada, "parçalanmışlığın fiilen sona erdirilmesi ve anlaşmaların uygulamaya konulmasının gerekliliği" üzerinde durdu. Açıklamada, "Filistinli grupların, ülkenin geleceğini ilgilendiren konularda bireysel kararlar almasının önüne geçilmesi gerektiği" kaydedildi.

Yürüyüşe katılan Hamas ile Fetih destekçileri arasında başlayan sözlü münakaşa arbedeye dönüştü. 

Gazze'deki içişleri bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise yürüyüşün sorunsuz son bulması için her türlü kolaylığın sağlandığı ancak gruplar arasında arbede yaşanması nedeniyle polisin olaya müdahale etmek zorunda kaldığı dile getirildi.

Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan 2014'te varılan milli mutabakat sonucu, 2 Haziran’da birlik hükümeti kurulmuştu. Ancak ödemelerin yapılamaması nedeniyle Gazze'de eski hükümete bağlı işçi ve memurlar, uzun süredir sıkıntı yaşıyordu. İsrail'in ablukası nedeniyle yakıt krizine bağlı olarak sıklıkla meydana gelen elektrik kesintileri ve sınır kapıları idaresinin hükümet tarafından devralınmaması da bölgede protestolara neden olmuştu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler