YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'de binlerce uçurtma özgürlük için uçtu
Gazze semalarında bu kez uçurtmalar uçtu
Gazze'de binlerce uçurtma özgürlük için uçtu
31 Temmuz 2009 / 18:30 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Gazze Şeridi'nde aynı anda 6 bin uçurtmanın uçurulmasıyla kırılmaya çalışılan rekor denemesi İsrail engeli ile karşılaştı. Yetkililer göremedi ancak uçurtmalar havadaydı.   
 
 
İsrail ablukası altında zor günler geçiren Filistin'den, bu kez çatışmaların dışında farklı bir haber geldi. Gazze Şeridi'ndeki Cebeliya'da, 6 bin çocuk bir rekor denemesi için bir araya geldi. Amaç; aynı anda uçurtma uçurarak, bu konuda dünya rekoru kırmak.Bu etkinlik Birleşmiş Milletlerin bir organizasyonu. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere yardım Müdürü John Ginig, amaçlarını şu sözlerle açıkladı:"Burada aynı anda tek bir yerden en fazla uçurtmayı uçurarak rekor kırmayı amaçlıyoruz. Daha da önemlisi bunu Gazze'de yapmaya çalışıyoruz. Çocuklar aynı zamanda özgürlük için taleplerini bu şekilde dile getiriyorlar"


Etkinliğe katılanlar ise zor yaşam koşullarını kısa süre de olsa unutabildikleri için mutlu. 6 bin uçurtmadan birinin sahibi olan Aya Khres, duygularını, "savaştan sonra yaşadığımız üzücü olayları unutmak istiyoruz. Ayrıca israil'e bir mesaj göndermek istiyoruz. Size karşı sabrımızı korumaya devam edeceğiz" sözleriyle dile getirdi.


İSRAİL ENGELİ


Tüm bu çabalar sonunda rekorun kırılıp kırılmadığı açıklık kazanamadı. Çünkü İsrail, rekor denemesini yerinde izlemek isteyen Guiness yetkililerinin Gazze'ye girişine izin vermedi.Yetkililer, görüntüleri inceleyerek rekoru teyit etmeye çalışacak. Filistinli çocukların rekor kırıp kıramadığı cumartesi günü belli olacak.


 


 
 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler