YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze'de '9 milde' av
Gazze'de '9 milde' av
04 Nisan 2016 15:15
Gazzeli balıkçılar, 10 yıl sonra ilk kez sahilden 9 mil mesafede avlanmanın sevincini yaşadı.

Gazzeli balıkçılar, 10 yıl sonra ilk kez sahilden 9 mil mesafede avlanmanın sevincini yaşadı.

AA ekibi, İsrail yönetiminin, avlanma menzilini genişletmesinin ardından, Gazze sahilinden "Vira Bismillah" diyen Filistinli balıkçıların yolculuğunu görüntüledi.

Denizde geçirilen 16 saatin ardından gün doğumuyla beraber balıkçılar, tuttukları balıkları pazara ulaştırmak üzere dönüş yoluna koyuldu.

Yıllar sonra ilk kez 9 mil mesafede avlanan balıkçılar, avın bekledikleri gibi geçmediğini belirtse de ümitlerini kaybetmediklerini kaydetti.

"İlk kez 20 kiloya varan büyüklükte balık tuttuk"
Gazze'deki yüzlerce balıkçıdan biri olan Behçet Ebu Avde (55), kayıklarının on yıldır izin verilmeyen mesafeye açılmaktan büyük sevinç duyduğunu belirtti.

Teknelerinin yaklaşık 50 kişiyi geçindiren on kişinin ekmek kapısı olduğunu ifade eden Ebu Avde, "İlk kez 20 kiloya varan büyüklükte balık tuttuk." dedi.

Filistinli balıkçı Ahmed es-Saidi (40), yorucu bir gece geçirdiklerini belirterek, "Denizin abluka altında olması, sorun. İstediğimiz mesafeye kadar açılmayı ümit ediyoruz. Buraya kadar gelebildiğimiz için seviniyoruz." ifadelerini kullandı.

İsrail yönetiminin geçen hafta, Gazze sahilindeki 6 millik avlanma menzilini, 9 mile çıkarmayı kabul ettiği bildirilmişti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler