YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze yaralarını sarıyor ama...
Gazze, İsrail'in saldırıları durdurmasının ardından adeta korkunç bir kabustan uyandı. Yaralar sarılmaya çalışılırken saldırılardan en çok etkilenen yerlerin de eğitim kurumları olduğu ve tamirat için 22 milyon dolara ihtiyaç olduğu açıklandı.
Gazze yaralarını sarıyor ama...
03 Eylül 2014 / 06:00 Güncelleme: 03 Eylül 2014 / 07:55

Filistin Yeniden Kalkınma ve Yapılandırma Konseyi tarafından yapılan açıklamada, İsrail saldırıları nedeniyle Gazze'de yıkılan ve hasar gören eğitim kurumlarının imarı ve tamiri için en az 22 milyon dolara ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

İsral tarafından, Filistin Eğitim ve Yükseköğretim Bakanlığına ait okullardan 23'ünün tamamen yıkıldığı ve 291 okula hasar verildiği belirtilen açıklamada, temel eğitimin yapıldığı okulların tamiratı için 12 milyon ve yüksek öğrenimin yapıldığı üniversitelerin imarı için en az 10 milyon dolara ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Eylülün ortasında 2014-2015 eğitim ve öğretim yeni ders yılının başlayacağı belirtilen açıklamada, İsrail'in saldırıları sonucunda göç etmek zorunda kalan ailelerin sığınma merkezine dönüştürdükleri hasarlı okullardan çıkarılması ve süratle bu okulların inşaatına başlanmasının gerektiği bildirildi.

Filistin Uzlaşı Hükümeti Başbakanı Rami el-Hamdallah, dün yaptığı açıklamada, İsrail hükümetince, Gazze'de yıkılan ev, okul, ibadethane ve hastanelerin yeniden inşa edilmesi için gerekli olan çimento ve inşaat malzemesinin girişine henüz izin verilmediğini belirtmişti.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarına devam eden İsrail, saldırılarına Mısır'ın arabuluculuğunda yürütülen görüşmelerle 26 Ağustos'ta Filistinli gruplarla varılan ateşkesle son vermişti.

Gazze'ye 51 gün süren saldırılarda Filistin'de 579'u çocuk 2 bin 148 kişi hayatını kaybetti, 11 binden fazla kişi yaralandı. İsrail tarafından ise 67 asker, 4 sivil ve 1 yabancı uyruklu işçi olmak üzere 72 kişi öldü.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler