YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze saldırılarının maliyeti ortaya çıktı
İsrail'in Gazze'ye yönelik 51 günlük saldırıları sonucu Filistin tarafının yaklaşık 8 milyar dolar, İsrail'in ise 4,5 milyar dolar maddi zarara uğradığı bildirildi.
Gazze saldırılarının maliyeti ortaya çıktı
29 Ağustos 2014 / 17:08 Güncelleme: 29 Ağustos 2014 / 17:13

İsrail'in Gazze'ye yönelik 51 günlük saldırıları sonucu Filistin tarafının yaklaşık 8, İsrail'in ise 4,5 milyar dolar maddi zarara uğradığı bildirildi.

Filistin Ulusal Ekonomi Bakanlığı Temsilcisi Teysir Amr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlık olarak zarar tespiti için yaptıkları araştırmaların ilk sonuçlarına göre, İsrail'in Gazze'ye yönelik 51 günlük saldırılarında bölgenin doğrudan ve dolaylı olarak uğradığı maddi kaybın 7,5 ile 8 milyar dolar arasında olduğunu belirtti.

Amr, zarar tespiti çalışmalarına devam ettiklerini ve önümüzdeki günlerde tafsilatlı sonuçları da kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

İsrail'in saldırılarında en çok zararı ziraat ve inşaat sektörlerinin gördüğü Gazze'de, Ziraat Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ilk belirlemelere göre 780 milyon dolar maddi kayıp yaşandı.

Gazze Şeridi'nde yer alan tarım arazilerinin yüzde 70'inin İsrail'e atılan roketlerin bulunduğu ve tünellerin geçtiği alanlar olduğu bahanesiyle saldırılara maruz kalırken tavuk ve küçükbaş hayvan çiftikleri de bu saldırılardan payını aldı ve canlı hayvan stoğunun yarısına yakını telef oldu.

16 bin 800 ev yıkıldı

Filistin Bayındırlık Bakanlığı verilerine göre İsrail saldırıları sonucu 16 bin 800 ev ve işyeri tamamen yıkılırken, 35 bin ev ise kısmi zarara uğradı. Aynı verilere göre Gazze'de 360 sınai tesis tamamen yıkıldı ve kullanılamaz hale geldi, yüzlercesi de saldırılar nedeniyle ve işçilerin çalışamamasından dolayı durmak zorunda kaldı.

Filistinli İşçi Sendikaları Genel Sekreteri Şahir Sa'd da İsrail saldırılarının Gazze'de yıktığı sınai tesislerin binlerce kişiyi işsiz bıraktığını, ayrıca saldırıların sürdüğü 51 günlük süreçte üretim çalışmalarının tamamen durduğunu ifade etti.

İsrail'in zararı 4,5 milyar dolar

Öte yandan İsrail Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Gazze'ye yönelik saldırılara Filistinli direniş gruplarının karşılık vermesi nedeniyle ve ekonomik olarak savaş durumunda olunması sebebiyle doğrudan veya dolaylı olarak 4,5 milyar dolar kayıp yaşandı.

Bu arada savaş durumu sebebiyle turist sayısında yüzde 30 düşüş yaşanan İsrail'de Filistinli direniş grupları tarafından hedef alınan Başkent Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nın kapatılması ve birçok havayolu şirketinin buraya uçuşlarını durdurması, ayrıca Aşdod limanının da kapatılması maddi zarara sebep olmuştu.

İsrail hükümeti Gazze sınırına 40 kilometre mesafe içinde bulunan ve maddi zarara uğrayan bütün vatandaşlarının kaybını telafi edeceği sözünü verdi.

Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de yürütülen ateşkes görüşmelerinde İsrail ile Filistinli gruplar arasında varılan anlaşma çerçevesinde 26 Ağustos saat 19.00'da kalıcı ateşkes kararı alınmıştı. İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında, 2 bin 145 Filistinli hayatını kaybetmiş, 10 binden fazla kişi yaralanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler