YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze katliamların acısını tekrar yaşıyor
Gazze katliamların acısını tekrar yaşıyor
15 Temmuz 2014 03:54
Gazzeliler, 1948 yılında "İsrail çeteleri"nin Filistinlilere uyguladığı tehcir, işkence ve katliamların acı hatırasını yeniden yaşıyor.

İsrail'in bombalamaya devam ettiği Gazze'de yaşayan Filistinliler, " İsrail çeteleri"ninNekbe (Büyük Felaket) döneminde Filistinlilere uyguladığı tehcir, işkence ve katliamların acı hatırasını yeniden yaşıyor.

Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesi sakinlerinden Feriha el-Attar (80), Gazze kentindeki okullardan birine sığındıklarını belirterek, "Bu yaşanan son olaylar, 1948'de İsrail çetelerinin güç kullanarak bizi yurtlarımızdan tehcir ettirdiği acı hatıralarımızı yeniden canlandırdı" dedi.

İsrail'in, "evlerinizi boşaltın" tehdidinin ardından füze ve top atışlarına başladığını anlatan Attar, "Dört bir tarafımızı saran İsrail bombardımanı neticesinde ailem ve yüzlerce komşum çığlıklar içerisinde beldeyi terk etmek zorunda kaldık" ifadesini kullandı.

"Yaşananlar 1948 yılında olanlarla benzerlik arzediyor'' diyen Attar, "Biz, burada ölüyüz, yaşamıyoruz. Bu okullarda hayatımızı nasıl idame ettiriyoruz kimse bilemez. Yanımıza kimliğimiz ve resmi evraklarımızı alamadan çıktık. 1948 yılında yaşanan Nekbe'ye benzer bir zulmün içindeyiz" diye konuştu.

Filistinli Adnan el-Attar (52) ise İsrail ordusunun tehdididin ardından Beyt Lahya'daki evlerinden çıktıklarını aktararak, "Bu olay bize 1948 yılında binlerce Filistinlinin yaşadığı tehciri hatırlattı. Sanki Filistinlilerin kaderi her yerde ve her zaman bir yerden bir yere sığınmak" yönünde serzenişte bulundu.

İsrail'in kara harekatıyla evlerine el koymayı ve masum sivilleri öldürmeyi istediğini dile getiren Attar, "Sığındığımız okullarda ne elektrik ne su ne de yiyecek var" ifadesini kullandı.

Nekbe, 1948'de yaklaşık bir milyon Filistinlinin zorunlu göçe tabi tutulması ve İsrail'in bağımsızlığını ilan etmesi anlamında kullanılıyor.

İsrail ordusuna ait uçakların Gazze'nin kuzey bölgelerine "hava saldırısı yapılacağı" uyarısının yer aldığı broşürler atarak bölge halkından "evlerini boşaltmalarını talep ettiği" bildirilmişti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, bu olayların ardından 7 Temmuz Pazartesi günü Gazze'ye yönelik "Koruyucu Hat" adı altında operasyon başlattığını duyurmuştu.

İsrail'in pazartesi gününden bu yana düzenlediği saldırılarda ölü sayısının 175'e yükseldiği, bin 280 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler