YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze katliamının birinci yılı
Gazze katliamının birinci yılı
07 Temmuz 2015 23:06
İsrail'in geçen yıl düzenlediği saldırılarda harabeye dönen Gazze, aradan geçen 1 yıla rağmen hala "yaralarını" saramadı.

İsrail'in sürdürdüğü abluka ile Mısır'ın bölgenin dünyaya açılan tek kapısı Refah'ı kısa aralıklar haricinde kapalı tutması ve bağışçı ülkelerin katkısıyla vadedilen imarın yeniden başlatılamaması nedeniyle bölgedeki yıkımın izleri silinemiyor.

O dönemki saldırıların neden olduğu can ve mal kaybına dair bakanlık ve ilgili kurumların açıkladığı rakamlar da yaşanan olayların vehametini ortaya koyuyor.

Filistin Sağlık Bakanlığının verilerine göre, İsrail'in geçen yıl 51 gün süren saldırılarında 578'i çocuk, 489'u kadın, 102'si yaşlı olmak üzere en az 2 bin 147 kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 11 bin kişi yaralandı, bu kişilerden bir kaçı da müdahalelere rağmen kurtarılamayarak daha sonra yaşamını yitirdi. Yaralılardan en az bininin ömür boyu engelli kalacağı belirtildi.

60 binden fazla saldırı

BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle derlediği bilgilere göre de İsrail ordusu o dönemde kara, hava ve denizden Gazze'ye 60 bin 664 saldırı düzenledi. Söz konusu saldırılarda yaklaşık 12 bin konut tamamen yıkıldı. Hasar gören 160 bin konuttan 6 bin 600'ü ise kullanılamaz hale geldi.

Hala 22 bin kişi evsiz

BM'nin raporlarında, saldırılar sırasında evlerini terk etmek zorunda kalan en az 300 bin kişinin, uzun süre UNRWA'ya bağlı 91 okul ve tesis gibi çeşitli yerlerde ikamet ettiği kaydedildi.

Filistin İskan ve İstihdam Bakanlığı da 22 bin kişinin hala sığınma merkezleri, geçici konutlar (konteyner) ya da akrabalarının yanında hayatını sürdürdüğünü belirtti.

Tarım sektöründe 550 milyon dolarlık zarar, 200 bin işsiz

İsrail savaş uçakları tarafından atılan bombalar sebebiyle birçok tarım arazisi zarar görürken Tarım Bakanlığı söz konusu kaybı, 550 milyon dolar olarak açıklamıştı.

Filistin İşçiler Birliği de fabrikalar ve iş yerlerinin yıkılması sonucu, istihdam olanaklarının kısıtlanması sebebiyle yaklaşık 200 bin kişinin işsiz kaldığını bildirmişti.

İsrail, "yeniden imara" engel oluyor

Yetkililer, saldırıların üzerinden bir yıl geçmesine rağmen İsrail'in inşaat malzemelerinin girişi konusunda uyguladığı engeller sebebiyle yeniden imar çalışmalarına tam anlamıyla başlanamadığını vurguladı.

Mısır'da geçen yıl ekim ayında uluslararası kurumlar, bazı Avrupa ve Arap ülkelerinin katılımıyla Gazze'nin yeniden imar edilmesi amacıyla düzenlenen "bağış konferansı"nda yarısı imarda kullanılmak üzere taahhüt edilen toplam 5.4 milyar dolarlık yardımın da büyük bir kısmının henüz teslim edilmediği belirtildi.

İsrail'in 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırılarının ardından 26 Ağustos'ta taraflar arasında ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler