YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze katliamı bugün 17. gününe girerken İsrail ordusu durmuyor
Gazze katliamı bugün 17. gününe girerken İsrail ordusu durmuyor
Gazze katliamı bugün 17. gününe girerken İsrail ordusu durmuyor
12 Ocak 2009 / 07:28 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Gazze kaliamının 17 gününe girilirken İsrail dün Gazze şehrinin en kalabalık bölgesine doğru ilerleyerek en az 40 Filistinliyi öldürdü. Başbakan Olmert “Bize ahlak dersi verilmesin. Saldırılar genişleyerek devam edecek” dedi.


Gazze katliamı bugün 17. gününe girerken İsrail ordusu dün Gazze şehrinin en kalabalık iç bölgelerine doğru ilerleyerek ev, cami ayırt etmeden onlarca masum Filistinliyi öldürdü. Birleşmiş Milletlerin ateşkes kararına rağmen İsrail Başbakanı Ehud Olmert “Bizim yerimize kimse karar veremez. Saldırılar genişleyerek devam edecek” dedi. Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de “Hamas'ı yok edene kadar operasyon sürecek” derken, İsrail birlikleri yine 7 kişilik bir aileyi, 8'i kadın, 10'u çocuk, 12'si Hamas üyesi olmak üzere en az 40 Filistinliyi katletti. 27 Aralık'tan bu yana şehit edilen Filistinli sayısı 900'ü geçti. İsrail, dünya kamuoyunun tepkilerine rağmen Gazze'ye takviye birlikler göndermeye de başladı.


YİNE CAMİ VURULDU


İsrail Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta silah deposu olarak kulanıldığını iddia ettiği el-Fadila adlı bir camiyi daha vurdu. Bombalı saldırıda iki sivil hayatını kaybederken, yakında bulunan insanlar enkaz altından Kur'an-ı Kerim parçalarını çıkartmaya çalıştı.


HAMAS ATEŞKESİ REDDETTİ


Hamas, BM'nin ateşkes kararını reddetti. Redde gerekçe olarak kararın, “Filistin davasına katkı yapmayacak olması” gösterildi. Hamas dahil Şam'daki tüm Filistin gruplarının açıklamasında, “Direnişimizi ve işgale karşı savaşma hakkımızı zayıflatacak her türlü güvenlik düzenlemesini reddediyoruz” denildi. Açıklamada, Gazze Şeridi'ne uluslararası kuvvet ya da uluslararası gözlemciler gönderilmesine de karşı çıkıldı.


TÜRK HEYETİ GAZZE ŞERİDİ'NDE


Mısır'ın, Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması için ortaya attığı planı görüşmek üzere bir Türk heyeti, Kahire'ye gitti. Başbakan Erdoğan'ın dış politika başdanışmanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki heyetin Mısır ve Hamaslı yetkililerle görüşmelerde bulunacağı bildirildi.


GOLAN TEPELERİNDEN İSRAİL'E ATEŞ


Öte yandan İsrail ordusu, Suriye'de Golan Tepeleri'nden İsrail askerlerine ateş açıldığını bildirdi. Ordu sözcüsü, bu öğleden sonra sınırda teknik bir iş yapan İsrail gücüne Suriye tarafından küçük silahlarla birkaç kez ateş açıldığını, olayda ölen ya dayaralanan olmadığını söyledi.


Kimse bize ahlak dersi vermesin


İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Birleşmiş Milletler, Fransa-Mısır barış planı ve dünya kamuoyunun tepkisine rağmen dün yine 'Hedefe ulaşıncaya kadar saldırılar devam edecek' diyerek 'kimse bize ahlak dersi vermesin' şeklinde sert bir açıklama yaptı. Olmert, İsrail ordusunun, harekatı daha ileriye götüreceğini belirterek, İsrail'in amaçlarına yaklaştığını söyledi. Gazze'de hemen bir ateşkes sağlanmasına yönelik uluslararası çağrılara karşı, “Dünyada hiçbir ülke, bize ahlak dersi verenler dahil, bizim yaptığımız kadar kendilerini tutmayacaklardı” iddiasında bulunan Olmert, “Biz, her ülkenin kabul edeceği şeyleri İsrail'e geldiğinde kabul etmeyeceklerini, bunun kolay olmayacağını biliyorduk” dedi. BM Güvenlik Konseyi'nin, hemen ateşkes yapılması çağrısıyla ilgili karara da değinen Olmert, “Bizim çocuk yuvalarımıza, okullarımıza bombalar atanları vurup vurmayacağımız konusunda kimsenin bizimle ilgili bir karar almasına izin vermedik ve gelecekte de vermeyeceğiz” diye konuştu. YENİŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler