YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze için flaş ateşkes kararı!
Gazze için flaş ateşkes kararı!
15 Temmuz 2014 04:50
Mısır'dan flaş ateşkes kararı geldi. Mısır'ın girişimiyle gerçekleşecek olan ateşkesin başlama saati bu sabah 06.00.

Mısır'ın, İsrail saldırılarındaki kayıpların önlenmesi ve akan kanın durdurulması için taraflar arasında ateşkes girişiminde bulunduğu bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Mısır, Filistinli kardeşlerine karşı duyduğu sorumluluktan hareketle, İsrail saldırılarındaki kayıpların önlenmesi ve akan kanın durdurulması için uluslararası camianın yanı sıra İsrail ve Filistin tarafıyla temaslar kurdu. Bu çerçevede Mısır, tüm saldırılara son verilmesi ve Filistin halkının akan kanının durdurulmasını öngören bir ateşkesin sağlanması için girişim başlattı" ifadesi kullanıldı.

"Derhal ateşkes!"

Açıklamada, "Bu girişimin başarılı olması ve saldırıların sona ermesi, Filistin halkını 1967 sınırları içinde başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletine taşıyacak ciddi müzakerelerin yeniden başlamasına da katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulunuldu.

İsrail ve Filistin tarafına "derhal ateşkes" çağrısında bulunulduğu belirtilen açıklamada, şiddetin karşılıklı tırmandırılmasının kimseye fayda vermeyeceği bildirildi.

Açıklamada, girişim çerçevesinde taraflara şu çağrıda bulunuldu:

"İsrail'in, Gazze'ye kara harekatını uygulamayacağını ve sivilleri hedef almayacağını garanti ederek, tüm saldırılarını durdurması. Gazze'deki Filistinli grupların, her çeşit roket ve sınır saldırısına son vermeyi garanti ederek, İsrail'e tüm saldırıları durdurması. Sınır kapıları açılarak geçişlerin sağlanması."

"Ateşkesin yol haritası"

"15 Temmuz saat 06.00, ateşkesin uygulanma saati olarak belirlendi. İsrail hükümeti ve Filistin yönetiminden üst düzey yetkili heyetler, girişimin uygulanmaya başlamasından itibaren 48 saat içinde 2012'de yapılan ateşkes anlaşması uyarınca ayrı ayrı görüşmeler yapmak üzere Kahire'de kabul edilecek. Mısır da taraflar arasında varılan anlaşmaya bağlı kalınıp kalınmadığını denetleyecek."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler