YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze için flaş 'ateşkes' adımı
Gazze için flaş 'ateşkes' adımı
20 Temmuz 2014 08:44
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Hamas lideri Halid Meşal ile Katar'da ayrı ayrı görüşerek Gazze'de ateşkesi ele alacak.

Reuters’ın haberine göre BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Doha'da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Tani’nin başkanlığında görüşecek. Katar’ın BM’ye ilettiği Hamas’ın ateşkes talepleri görüşmede ele alınacak Abbas daha sonra Hamas lideri Halid Meşal ile de görüşecek.

Hamas yönetimi daha önce Mısır’ın önerdiği ve İsrail’in kabul ettiği ateşkes teklifini, içerikten haberdar olmadığı ve tek taraflı bir diz çöktürme girişimi olarak gördüğünü belirterek reddetmişti. Mahmud Abbas ise söz konusu ateşkes girişimini desteklediğini açıklamıştı.

Türkiye’deki istişaresi sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmeden sonra konuyla ilgili konuşan Abbas, Hamas’ın ateşkesi kabul etmesinin İsrail’i zor duruma sokacağını öne sürmüştü.

Abbas konuyla ilgili şu değerlendirmede bulunmuştu:

"Talebimiz üzerine Mısırlı kardeşlerimiz bir girişimde bulundular ve bu girişimin temel amacı ateşkesin bir an önce sağlanması ve daha sonra görüşmelere geçilmesini sağlamaktır. Bu esasında 2012 yılında imzalanmış olan anlaşmaya tıpa tıp benzemektedir. Tabi İsrail tarafı bunu kabul etti, bizim Filistinliler olarak bunu kabul etmemiz gerekiyor ki İsrail tarafını zora sokalım. Tabi bizler de dünya milletleri, halkları gibi bağımsız devletimizin olmasını talep etmekteyiz.

İki yılda bir olaylara böyle yıkımlara maruz kalıyoruz. Mısırlı kardeşlerimizin girişimi esasında bizim talebimiz üzerine gerçekleşti. Bu girişim, 2012 anlaşması çerçevesi içinde belli bazı hususları öngörmektedir. Başta ateşkesin sağlanması, ateşkes sağlandıktan sonra görüşmelerin gerçekleştirilmesi ve daha sonra karşılıklı isteklerin, taleplerin masaya arz edilmesidir."

Gazze'deki Hamas yönetimi ve Ramallah'taki Filistin yönetimi Haziran ayının başında Filistin birlik hükümetini kurmuş, İsrail de bu girişimden rahatsızlık olduğunu açıklamıştı. Devam eden süreçte İsrail, kaçırılan ve cesetleri bulunan üç Yahudi gencin öldürülmesinden Hamas'ı sorumlu tutmuş, daha sonra 16 yaşındaki bir Filistinli gencin Doğu Kudüs'te yakılarak öldürülmesiyle gerginlik artmış ve İsrail Gazze'ye yönelik saldırılara başlamıştı. Hamaslı yetklililer İsrail'in 12 gündür süren saldırılarının hedefinin Filistin'de kurulan birlik hükümetini parçalamak olduğunu belirtiyor. İsrail’in 8 Temmuz’dan beri sürdürdüğü ve Perşembe akşamı Gazze’ye karadan girerek genişlettiği saldırılar nedeniyle 344 Filistinli hayatını kaybetti.

Hamas'ın ateşkes şartları

- İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargonun tamamen kaldırılması
- Gazze’nin tüm sınır kapılarının açılması ve giriş çıkışların tamamen serbest olması
- Gazze limanının açılması
- İsrail'in 2012 yılında yapılan esir takas anlaşmasını uygulaması ve bu anlaşma kapsamında serbest bırakılan fakat yeniden tutuklanan esirleri geri bırakması
- İsrail'in Filistin genelinde gerçekleştirdiği tüm baskı ve saldırıların durdurulması
- İsrail'in tutukladığı milletvekillerini serbest bırakması
- İsrail tarafından alıkonulan Filistin kamu mallarının iade edilmesi.
- İsrail'in ‘idari tutuklama’ları durdurması (İsrail istihbaratı, 'gizli güvenlik bilgilerine' dayanarak 'idari tutuklama' adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.)

 

AL JAZEERA, REUTERS, AFP

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler