YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazze hastanelerinde protesto
Gazze hastanelerinde protesto
25 Eylül 2014 16:10
Gazze Şeridi'ndeki hastanelerde çalışan temizlik görevlileri, maaşlarının ödenmemesini protesto etti.

Şifa Hastanesinden Filistin Yasama Konseyi Merkezine yürüyen göstericiler, "Ey ulusal hükümet, isteğimiz meşrudur", "Maaşımızı öde, işlerimize dönelim" şeklinde sloganlar attı.

Gösteride konuşan Filistinli İşçiler Sendikası Birliği Başkanı Sami el-Amassi, meclisi bu konuyu öncelemeye çağırarak, "Sağlık Bakanlığının en kısa zamanda işçilerin haklarını ödemesi gerekiyor. Bakanlık isteklerine cevap vermezse işçiler eylemleri arttıracak" dedi.

Milletvekili Muhammed Şihab, "Sağlık Bakanlığının işçilerin maaşlarını ödememesi, yönetime geldiğinden bu yana Gazze'yi kasıtlı olarak görmezden geldiğini gösteriyor. Söz konusu temizlik görevlileri özel şirket çalışanıdır, herhangi bir siyasi gruba mensup değiller" diye konuştu.

Öte yandan Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, uzlaşı hükümetinden, Gazze'de devam eden sağlık problemlerinin sorumluluğunu üstlenmesini istedi.

Gazze Şeridi'ndeki hastanelerde çalışan temizlik görevlileri, dün maaşlarının ödenmemesini protesto için 3 günlük grev başlatmıştı.

Filistin'de, Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan'da varılan milli mutabakat çerçevesinde 2 Haziran'da Rami Hamdallah başbakanlığında uzlaşı hükümeti kurulmuştu. Ancak söz konusu hükümetin, Gazze'de eski hükümete bağlı çalışan işçi ve memurların maaşlarını ödememesi nedeniyle protestolar düzenlenmişti. Eylem yapan Gazze'deki işçi ve memurların mayıs ayından bu yana maaşlarını alamadıkları belirtiliyor.

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler