YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gaziantepli olan ailelerden Kaplı ailesinin ölen f
Gaziantepli olan ailelerden Kaplı ailesinin ölen f
Gaziantepli olan ailelerden Kaplı ailesinin ölen f
04 Şubat 2008 / 22:29 Güncelleme: 05 Şubat 2008 / 00:00

Almanya’nın Ludwigshafen kentinde yanan binada Kaplı ailesinin 8 ferdi ile Özkaplı ailelerinin 1 ferdi hayatını kaybetti. Her ikisi Gaziantepli olan ailelerden Kaplı ailesinin ölen fertleri arasında 5 çocuk bulunuyor.


Bu arada, Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Kurt Beck, olay yerine giderek incelemelerde bulundular.


Beck, olay yerinde yaptığı açıklamada, "korkunç bir yangın kazasından" söz ederek, "Yangının yabancı düşmanlığından kaynaklandığı yönünde bir ipucu yok" dedi.


Kentin Belediye Başkanı Eva Lohse ile yakınlarını kaybeden ailelere ilk aşamada 5’er bin avro yardım yaptıklarını belirten Beck, "Bu parayı acil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verdik. Ailelere yardım etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.


Yangın felaketi nedeniyle kentteki karnaval eğlenceleri iptal edilirken, Belediye Sarayında bir taziye defteri imzaya açıldı.


Televizyon haberlerinde, binanın içindeki tahta merdivenlerin tümüyle yanmasından dolayı ev sakinlerinin kaçış yolunun kapandığı, ölü sayısının bu nedenle yüksek olduğu belirtildi.


Tuğur Balur adlı bir Türk, özel "N24" televizyonuna, izlediği trajik olayların gözünün önünden gitmediğini, insanların binadan aşağıya atladığını ve kendilerinin çaresizlik içinde bu korkunç olayı izlemek zorunda kaldığını anlattı.KENTİN TARİHİNDEKİ EN BÜYÜK YANGIN


Almanya’nın Ludwigshafen kenti Belediye Başkanı Eva Lohse, kentte çoğunlukla Türklerin oturduğu bir binada gece çıkan ve 9 kişinin öldüğü yangının, "savaş sonrasında (İkinci Dünya Savaşı) kent tarihindeki en büyük bina yangını" olduğunu söyledi.


Ludwigshafen Belediye Başkanı Lohse, düzenlediği basın toplantısında, yangının, kent merkezinde düzenlenen ve bu binanın önünden de geçen karnaval geçidinin hemen ardından çıktığını, kendisinin de hemen olay yerine gelerek polis ve itfaiye erlerinin kurtarma çalışmalarına yakından tanık olduğunu belirtti.


Lohse, yangında 9 kişinin hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduklarını, kentteki karnaval derneklerinin de eğlencelerini iptal ettiklerini bildirdi. Yangında yakınlarını kaybeden ailelere baş sağlığı dileyen Lohse, "İtfaiye erleri pencerelerden atlayan çocukları, hayatları pahasına kurtarmaya çalıştılar" dedi.


Lohse ayrıca, çeşitli kliniklerde tedavi gören yaklaşık 60 yaralı arasında 11 polis ve 1 itfaiye erinin de bulunduğunu kaydetti.


Ludwigshafen Emniyet Müdürü Wolfgang Fromm da yangının çıkış sebebinin henüz bilinmediğini, karnaval geçidi nedeniyle hazır bekleyen itfaiye ve acil yardım araçlarının hızlı şekilde olay yerine gitmelerine rağmen yangın ve yoğun duman nedeniyle binaya giremediklerini ifade etti.


BASIN TOPLANTISINDA BİR TÜRKÜN TEPKİSİ


Kentin İtfaiye Müdürü Peter Friedrich de karnaval geçidinden dolayı hazır tuttukları itfaiye araçlarının kısa sürede binaya ulaştıklarını, merdivenlerle bir pencereden girerek bir kanepenin arkasında bulunan 2 çocuğu kurtarmayı başardıklarını, ancak 8 kişinin binada hayatını kaybettiğini söyledi.


Binadaki merdivenlerin tahta olması ve tümüyle yanmasından dolayı binaya giremediklerini ifade eden Friedrich, Türk kökenli bir itfaiye erinin olay yerinde bir imamla birlikte Türk ailelerin bakımını sağladığını kaydetti.


Basın toplantısında bir Türkün tepki göstererek, itfaiyeyi bina içine girmemek ve binaya su ya da köpük püskürtmemekle eleştirmesi üzerine de Friedrich, su ve köpüğün ilk aşamada aşırı sıcakta buharlaşmasıyla birlikte bina içinde bulunan çok sayıda insanın kavrularak ölebileceğine dikkat çekti.


Friedrich, buna karşın binanın önüne 2 tane şişme branda konulduğunu sözlerine ekledi.


Basın toplantısına katılan bir doktor da kliniklerde, 3’ü ağır yaralı olmak üzere hala 20 kişinin bulunduğunu, durumu ağır olanlardan birinin dumandan zehirlenen bir çocuk, diğer ikisinin de binadan aşağıya atlayan 2 yetişkin olduğunu söyledi.


Öte yandan Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Kurt Beck, yangın nedeniyle bugün Mainz kentinde düzenlenen karnaval geçidine katılmaktan vazgeçti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler