YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazeteci ölü bulundu
Gazeteci ölü bulundu
07 Mayıs 2010 00:01
Yönetime muhalif bir gazetenin muhabiri, kaçırıldıktan sonra ölü bulundu.

Kuzey Irak'ta, yönetime muhalefetiyle tanınan Hawlati (vatandaş) gazetesi muhabiri Serdeşt Osman, önceki gün eğitim gördüğü Salahaddin Üniversitesi önünde gündüz vakti kaçırıldıktan sonra bugün Musul'da ölü bulundu.

Edebiyat Fakültesi İngilizce dili bölümü öğrencisi Serdeşt Osman (23), bir yandan da Süleymaniye'de çıkan ve bölgede çok okunan, muhalefetiyle ünlü Hawlati gazetesine muhabirlik yapıyordu. Akrabaları, Serdeşt Osman'ın bir süredir tehdit aldığını, ancak tehditleri önemsemediğini belirttiler.

Gazeteciler Sendikası Erbil kolu sorumlusu Azad Hamdemin, A.A'ya yaptığı açıklamada, "Gazeteciler Sendikası olarak her türlü terör olayını kınıyoruz. Hele hele meslektaşlarımızdan birisine karşı böyle bir terör eylemini lanetliyoruz. Meslektaşımızın Erbil'de okuduğu okulun önünden kaçırılması ve başka bir ilde, Musul'da gaddarca öldürülmesinin şokunu biz de yaşıyoruz. Bu cinayeti kınıyoruz" dedi.

Hawlati Gazetesinin Yayın Yönetmeni Kemal Rauf da A.A'ya açıklamasında, olaydan emniyet mensupları başta olmak üzere bütün bölgesel hükümet yetkililerinin sorumlu olduklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bölgede gazetecilere karşı yapılan kötü muamelenin maalesef daha da arttığını görüyoruz. Irak'taki son seçimlerde bizim birçok muhabirimizi dövdüklerine ve fotoğraf makinelerini ellerinden aldıklarına tanıklık ettik. Arkadaşımız daha önce de birkaç kez tehdit edilmişti, fakat gazetecileri tehdit etmek bölgede maalesef sıradan bir olay olduğu için çok fazla üstüne gitmemiş."

Genç meslektaşlarının kaçırılmasıyla şok yaşayan bölge gazetecileri, ölüm haberiyle yasa büründüler.  AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler