YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Gazeteci değil bir anarşist"
Wikileaks'ın yayınladığı belgelerle ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley de bir açıklama yaptı. Wikileaks sitesinin kurucusu için Crowlay sert ifadeler kullandı...
"Gazeteci değil bir anarşist"
02 Aralık 2010 / 09:02 Güncelleme: 02 Aralık 2010 / 09:13

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarını yayımlayan Wikileaks sitesinin kurucusu, eski hacker Julian Assange'nin, "gazeteci değil bir anarşist" olduğunu iddia etti.

Crowley, yaptığı açıklamada, "Assange bir anarşistir ve gazetecilere tanınan hak ve korumayı hak etmiyor" dedi.

Wikileaks sitesinin sözcüsü Kristinn Hrafnsson, bir açıklamasında, yaptıkları çalışmanın yasalara aykırı olmadığını, ABD yazışmalarına ilişkin ellerinde yüzbinlerce belge bulunduğunu, bunların tamamını yayımlamalarının aylar alacağını belirtmişti. Hrafnsson, ''Eğer küresel istikrar aldatma ve yalanlara dayalı ise onun biraz sarsmak da gerekli'' demişti.

"AGİT üyesi ülkelerle ilişkilerimizi bozmaz"

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ''Wikileaks internet sitesinde yayınlanan belgelerin, AGİT üyesi ülkelerle ABD arasındaki ilişkileri bozmayacağını'' söyledi.

Clinton, Kazakistan Dışişleri Bakanı ve AGİT Dönem Başkanı Kanat Saudabayev ile yaptığı basın toplantısında, ''Wikileaks belgelerinin yaptığı görüşmelerde gündeme geldiğini, ancak bu yayınların ABD'nin AGİT üyesi ülkelerle ilişkilerine zarar vermeyeceğini'' ifade etti.

AGİT üyesi ülkelerin liderleri ile zirve vesilesi ile görüşme fırsatı bulduğunu, bu görüşmelerde de Wikileaks'te yayınlanan belgelerin gündeme geldiğini anlatan Clinton, ''Bunlar ABD diplomasisine zarar vermez. Elbette bu yayınlardan duyulan endişeler var. Biz bunlarla ilgili gerekli soruşturmayı başlattık, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını sağlayacağız. Burada görüştüğüm tüm liderler, bizimle çalışmaya devam etmek istediklerini söyledi'' diye konuştu.

Clinton, Kazakistan'ın bölgede etkinliğinin arttırılması için de çaba harcayacağını, Kazakistan'ın Afganistan Koalisyonuna katılacağını da kaydetti. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler