YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
G8'den Suriye çağrısı...
G8'den Suriye çağrısı...
13 Nisan 2012 10:24
Washington'da G8 dışişleri bakanları toplantısı sonuç bildirisinde, Suriye'ye gözlemci misyonunun gönderilmesi için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulunuldu...

G8 ülkeleri dışişleri bakanları, Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK), bir öncü gözlemci misyonunun derhal onaylanması da dahil olmak üzere, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan tarafından belirtilen adımları acilen hayata geçirmesi çağrısında bulundu.

Almanya, Kanada, ABD, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Rusya'dan oluşan G8 ülkelerinin dışişleri bakanlarının Washington'da iki gün süren toplantısının ardından sonuç bildirisi yayımlandı.

Bakanların, Kofi Annan'ın, tek tük vakalar dışında Suriye'deki şiddet olaylarında kırılgan bir kesinti yaşandığına dair raporunu memnuniyetle karşıladığı belirtilen bildiride, "Bakanlar, Annan tarafından belirtilen adımları destekler ve BMGK'yı, bir öncü gözlemci misyonunun derhal onaylanması dahil olmak üzere, bu adımları acilen hayata geçirmeye çağırır" ifadesi kullanıldı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler