YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
G8 Zirvesi devam ediyor
G8 Zirvesi devam ediyor
18 Haziran 2013 12:50
İngiltere'nin dönem başkanlığını yaptığı G8 Zirvesi oturumlarla sürüyor.

İngiltere'nin dönem başkanlığını yürüttüğü G8 zirvesi, Kuzey İrlanda'da devam ediyor. İki gün sürecek zirvede dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkenin liderleri yapılacak oturumlarda, küresel ekonomi ve Suriye'yi konuşacak. Liderlerin yarın ise terörle mücadele ve vergilendirme gibi konuları ele alması öngörülüyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın ev sahipliği yaptığı zirveye, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İtalya Başbakanı Enrico Letta, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso katılıyor.

Kuzey İrlanda'nın Fermanagh bölgesinin Enniskillen şehri yakınında Lough Erne Resort'ta yapılan G8 Zirvesi için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 8 bin polis Kuzey İrlanda'da, 4 bin polis ise Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerinde güvenliği sağlıyor. Liderler etrafı sularla kaplı olan Lough Erne'e helikopterlerle getirildi.

Küresel ekonomi, vergilendirme, ticaret, şeffaflık, terör ve aşırıcılıkla mücadele gibi konuların yanı sıra G8 Zirvesi'nin gündeminde Suriye'deki kriz de bulunuyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler