YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
G-8'in gündemi İran ve Suriye
G-8 zirvesinin ilk gününde Avrupa'daki mali krizin yanı sıra dünyanın sorunlu noktaları olarak gösterilen İran ve Suriye'nin durumun da ele alındığı bildirildi.
G-8'in gündemi İran ve Suriye
19 Mayıs 2012 / 22:26 Güncelleme: 19 Mayıs 2012 / 22:25

ABD Başkanı Barack Obama, üye ülkelerle İran'a yaklaşımları konusunda birlik olduklarını belirterek, İran'ın nükleer programıyla ilgili gelecek hafta Irak'ın başkenti Bağdat'ta yapılacak toplantı öncesi, ilerleme olması konusunda ümitli olduklarını söyledi.

İran'ın barışçıl bir nükleer enerji programına sahip olabileceğini, ancak bu programın nükleer silah yapımı için kullanımının kabul edilemeyeceğini dile getiren Obama, dünyanın İran'ı nükleer programını kontrol etmesi için cesaretlendirmekle birlikte, sıkı ekonomik yaptırımlardan da taviz verilmeyeceğini vurguladı.

Yaptırımlar ve baskının diplomatik görüşmelerle birlikte devam etmesi konusunda kesin kararlı olduklarını ifade eden Obama, bu sorunu İran'ın egemenliğine ve uluslararası toplumdaki haklarına saygı duyarak ve aynı zamanda ülkenin sorumluluklarını da kabul ederek barışçıl biçimde çözebileceklerini ümit ettiklerini vurguladı.

Suriye konusuna da değinen Obama, G-8'in, tam anlamıyla yerine getirilmese de BM ateşkes planını desteklediğini açıkladı.

Obama, G-8 açıklamasının, BM'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın planına desteği yansıtacağını, ancak planın yeterince hızla ilerlemediğini de vurgulayacağını söyledi.

Obama, G-8 üyelerinin tamamının, Suriye'de barışçıl çözüm ve siyasi değişimin daha uygun olduğuna inandıklarını da kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler