YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
G-20 liderler zirvesi başladı
Sanayileşmiş ve gelişmekte olan 20 büyük ülkeyi bir araya getiren G-20 zirvesi Güney Kore'nin başkenti Seul'de başladı...
G-20 liderler zirvesi başladı
12 Kasım 2010 / 08:50 Güncelleme: 12 Kasım 2010 / 08:53

Seul'deki COEX Kongre ve Sergi Merkezi'nde resmi olarak bugün başlayan zirvede, Türkiye'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan temsil ediyor.

Başbakan Erdoğan'a, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve ekonomi bürokratları eşlik ediyor.

Küresel ekonominin kriz sonrası büyüme trendinin masaya yatırılacağı toplantılarda kur tartışmalarının gündeme gelmesi bekleniyor.

Dün akşam ev sahibi Güney Kore'nin Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak'ın verdiği resepsiyon ve çalışma yemeğinde dünya liderleri bir araya geldi.

Zirvede bugün 5 ayrı oturumla küresel ekonomide son durum tartışılacak. Oturumlarda küresel ekonomiye yeni bir çerçeve kazandırılması, finansal sistem reformları, kalkınma, ticaret, enerji ve iklim değişimi gibi konular ele alınacak.

Liderler, bu oturumlarda ayrı ayrı söz alarak görüşlerini kamuoyuna aktaracak. Başbakan Erdoğan'ın da oturumlarda bir konuşma yapması, ayrıca bazı liderlerle de ikili görüşmeler de bulunması bekleniyor.

Bu arada, zirve protesto gösterilerine de sahne oluyor. Zirve karşıtı göstericiler, başkent Seul'de G-20 liderlerine başta Afrika olmak üzere dünyadaki yoksulluk sorununa duyarsız kalmamaları ve yaşanan açlığa karşı adım atmaları çağrısında bulunarak eylemler gerçekleştiriyor. (A.A.)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler