YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Füze kalkanı pazarlığı
Füze kalkanı pazarlığı
15 Ekim 2010 09:25
ABD kalkan için baskıyı artırdı Türkiye kaygılarını sıraladı

Brüksel’de yapılan NATO toplantısı, ABD ile Türkiye arasında füze kalkanı tartışmalarına sahne oldu. Türkiye hangi bölümünün hangi kentlere kurulacağı, ne kadar süreyle kalacağı, hangi ülkelere karşı kullanılacağı, kontrolün kimde olacağı ve Ankara’ya ne gibi güvenceler verileceği konusunda açıklama istedi. Toplantıda ABD Savunma Bakanı Gates’in “İzmir’deki NATO hava üssünü kapatılmamalı” çıkışı da dikkat çekti.

ABD yönetimi, İran’ın füzelerine karşı kurmayı istediği füze kalkanının bir bölümünü NATO şemsiyesi altında Türkiye’ye konuşlandırmak için Ankara üzerindeki baskıyı artırıyor. Önceki gün ABD Savunma Bakanlığı’nın Avrupa-NATO politikaları sorumlusu Jim Townsend’in yaptığı “Türkiye kalkanın bazı bölümlerine ev sahipliği yapmada iyi bir yer olabilir” açıklamasının ardından dün Brüksel’de düzenlenen NATO dışişleri ve savunma bakanları toplantısında da füze kalkanı konusunda tartışmalar yaşandı.

Rasmussen’den destek

19-20 Kasım’da Lizbon’da toplanacak NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesinın onayına sunulacak yeni stratejik konsepti tartışmak için yapılan toplantının açılışında NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, füze kalkanı projesine destek verdi ve tüm ülkeleri NATO’nun yeni tehditlerle baş edebilmesi için bu projeyi desteklemeye çağırdı. AFP’nin haberine göre Almanya nükleer silahlar yerine bir füze kalkanının NATO savunmasında çok daha etkili olacağı gerekçesiyle projeye tam destek verirken, Fransa ise maliyet ve projenin kapsamı konusunda kaygıları olduğunu belirtti ve Rusya ile de diyalog içine girilmesini istedi. Füze kalkanının maliyetinin ise 140 milyon dolar olacağı belirtildi.

Toplantıda Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, genel oturumun ardından ABD’li mevkidaşları Hillary Clinton ve Robert Gates ile heyetlerin de katılımıyla ayrı bir görüşme yaptı. Türk ve ABD heyeti arasındaki görüşmelerde şu konulara odaklandı: Radarların Türkiye’de nereye kurulacağı; hangi kentleri kapsayacağı; ne kadar süreyle kalacağı; kontrolün kimde olacağı; hangi bölümlerinin kurulacağı; sistemi çalıştıracak personelin hangi ülkelerden olacağı; alınan sinyallerin Türkiye ile ne kadar paylaşılacağı; sistemin sadece İran’a karşı mı kurulacağı yoksa menzilinin tüm Ortadoğu’yu kapsayacağı ve Türkiye’ye ne gibi güvenceler verileceği...

ABD: Baskı yapmıyoruz

ABD Savunma Bakanı Gates zirvenin ardından yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye baskı yapmıyoruz. Diyalog içindeyiz. Zaman içinde bu konunun aşılabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Füze kalkanı için bir süredir Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’yla müzakereler yürüten ABD, “haydut devlet” olarak gördüğü İran ve Kuzey Kore’den gelebilecek muhtemel saldırılara karşı güvence sunacağını savunduğu projeyi, NATO şemsiyesi altında gerçekleştirmek istiyor. Türkiye ise komşularına kuşatılmışlık hissi vererek rahatsız edecek bir füze kalkanına sıcak bakmıyor. Türkiye ayrıca füze kalkanının ABD değil NATO tarafından yönetilmesi gerektiğini düşünüyor.

Toplantıda NATO’nun personel sayısının 13 binden 9 bine ve karargah sayısının 12’den 8 ya da 9’a düşürülmesini onaylarken, Gates, Türkiye’de en az bir NATO üssünün bulundurulması gerektiğini söyledi. Diplomatik kaynaklar, Gates’in, NATO bünyesinde tartışılan İzmir’deki Müttefik Hava Unsur Komutanlığı Karargahı’nı kastettiğini belirtti. Türkiye, komuta yapısını gözden geçiren NATO’nun İzmir’deki hava üssünü kapatmasına sıcak bakmıyor. (Vatan)

olmaz boye birsey
 // ali baba yorulmaz
eger bunlar gerceklesirse turkuyenin vay haline kumanda onlarin elinden olduktan sonra tr ne yapabilir birakin boyle sacmaligi lutfen...
15 Ekim 2010 15:24
ABD üsleri
 // Işık
Üslerin ülkemizden çekilmesini istiyoruz. Bunların burada milletimize huzursuzluk verdiği kesindir. ABD ve üsleri burada iken komşu ülkelerle tam anlamıyla barış yapabilmek imkansızdır. İçimzde bir fitne yumağı gibi davranmaktadırlar. Hainlikleri biliniyor. Kaldı ki komşularımız da bu durumdan hoşnut değil. Kaldı ki biz savunmasını kendi kendine yapabilen birkaç ülkeden biriyiz. O zaman bunlar niye burada? Tamamen bizim savunmamızı gücmüzü kırmak için değil m...
15 Ekim 2010 12:10
ABD ve kaprisi
 // berk
Ne yani biz şimdi ABD'nin her dediğini yapan zavallı bir 3.dünya ülkesi miyiz? Zaten bizi sömürdüklerini alenen biliyorken bir de bağırıp çağırıp istediğini elde etmelerine mi katlanacağız? Böyle büyük ülke olunmaz. Bunlara ağzının payı verilmeli bu üslupları kabul edilemez. Hadelerini bilsinler. Buradakiler bizim koçularımız. Onları hiç ilgilendirmez. Asıl olarak, ülkemizde ABD'nin hiçbir üssünü ne amaçla olursa olsun istemiyoruz. Ülkemize büyük zara...
15 Ekim 2010 12:08
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler