YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Füze kalkanı için 3 şartı var
Erdoğan, Seul'de sanayileşmiş ve gelişmekte olan 20 ülkeyi bir araya getiren G-20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Obama ile görüştü.
Füze kalkanı için 3 şartı var
13 Kasım 2010 / 07:54 Güncelleme: 13 Kasım 2010 / 07:55

Başbakan Erdoğan, Seul'de sanayileşmiş ve gelişmekte olan 20 ülkeyi bir araya getiren G-20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Obama ile görüştü. Füze Kalkanı Projesi ile ilgili Türkiye'nin hassasiyetini aktardığını söyleyen Erdoğan, Obama'ya "NATO çerçevesinde hareket ederiz" mesajı verdi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi'nde bir araya geldiği ABD Başkanı Barack Obama'ya, Türkiye'nin, NATO Füze Savunma Sistemi konusundaki hassasiyetlerini bildirdiğini söyledi.

Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı COEX Kongre Merkezi'nde ABD Başkanı Obama ile baş başa yaklaşık yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan, Obama ile yaptığı görüşmede Füze Savunma Sistemi ile ilgili konunun gündeme geldiğini belirtirken, şu anda konuyla ilgili Türkiye'nin verdiği nihai bir kararın söz konusu olmadığını söyledi.

HASSASİYETİMİZİ AKTARDIK


Görüşmenin ardından İnter Continental Otel'de G-20 Zirvesine ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Erdoğan soruları da yanıtladı. Başbakan, "ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmeniz oldu, NATO Füze Kalkanı Sistemi gündeme geldi mi" sorusunu yanıtlarken şunları kaydetti:

"Bu görüşmemiz esnasında, balistik füze savunması ile alakalı konu aramızda ayrıca gündeme geldi ve hassasiyetimizi kendilerine aktardık. Gördüğüm kadarıyla hassasiyetlerimiz noktasında herhangi bir farklı düşünceleri yok. Tabii hepsinden önemlisi bir NATO üyesi ülke olmamız hasebiyle her şeyin NATO çerçevesi içerisinde olması ve bu çerçeve içerisinde eğer bir adım atılırsa, bu adımı atabileceğimiz ki, bunun başında bir defa öyle bir anlaşma içerisinde herhangi bir ülkenin isminin kaydedilemeyeceği, bunun yanında böyle bir balistik füze savunması nereye yerleştirilecek?"

NİHAİ KARAR SÖZ KONUSU DEĞİL

"Bu Türkiye'de böyle bir şey olduğu zaman Türkiye'nin genelini kapsaması lazım" diyen Erdoğan şöyle devam etti:
"Yani belli bir noktayı değil. Ve tabii bunu kimin komuta edeceği hususları, ondan sonra bunun tabi teknik olarak bazı izahları var ki bu teknik izahlar konusunda da yine taleplerimiz oldu. Bu taleplere de ben doğrusu olumlu baktıklarını gördüm."

Erdoğan, 19-20 Kasım'da Lizbon'da gerçekleşecek NATO zirvesine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılacağını ve burada yapılacak görüşmeler sonucunda Türkiye'nin nihai kararını vereceğini söyledi. Söz konusu zirveye kendisinin katılmayacağını ifade eden Erdoğan, "Ama şu anda ilk etaptaki yaklaşımlarımız bu bu yaklaşımlar çerçevesinde nasıl adım atılacağını artık NATO yetkililerinden göreceğiz. Ona göre de nihai kararı verilecek. Yani şu anda verilmiş olan nihai bir karar söz konusu değildİr" dedi.

15 KASIM TARİHİNİ NEREDEN ÇIKARDIKLARINI BİLMİYORUM

Başbakan Erdoğan, İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak 15 Kasım'da Türkiye'de görüşmeler yapılacağına ilişkin haberlerin sorulması üzerine, bu konuda Güney Kore'ye hareketinden önce de gerekli açıklamayı yaptığını anımsattı. Erdoğan, şöyle konuştu:

YOK ÖYLE BİR TARİH

"15 Kasım diye bir şey yok. Şu anda Türkiye'nin İran'dan aldığı son haber, 23 Kasım ile 5 Aralık'ı bu ülkelere bildirdiklerini, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na bildirdikleri... İran bize bu şekliyle bildirmiş durumda. 15 Kasım'ı nereden çıkardılar bilemiyorum. 15 Kasım diye bir şey yok."

G-20 zirvesinde gündeme gelen kur politikası konusundaki bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, "Genelde zaten bütün G-20'deki ülkeler aynı kanaati paylaşıyor. Aramızda farklı düşünce hemen hemen yok" diye konuştu.
Her ülkenin kendine göre şartları bulunduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Dolayısıyla her ülke kendi şartlarında durumunu değerlendirmek istiyor. Aynı şekilde şu anda Türkiye'nin de kendine göre şartları var. Türkiye'de kendi şartlarına göre durumu değerlendiriyor. Onun için olaya böyle bakılması hemen hemen bütün ülkeler tarafından paylaşılan bir konu" dedi.

TÜRKİYE'NİN 3 ŞARTI VAR

NATO, Lizbon'da yapılacak zirvede kırara bağlamayı öngördüğü sistemle, "İran ve diğer haydut devletlerden gelebilecek bir füze saldırısına karşı ittifakı korumayı" amaçlıyor.

Türkiye'nin ise söz konusu"Fü-ze Kalkanı Sistemi" ile ilgili üç şartı bulunuyor:

■ Sistem bir ülkenin (ABD) dayatması değil NATO'nun savunma sistemi olmalıdır.

■ Türkiye'nin bütününü ve NATO üyelerinin tamamını kapsamalıdır.

■ Sistem, Türkiye'yi bir grup ülke ile (Rusya, İran, Suriye..) karşı karşıya getirecek, Soğuk Savaş dönemindeki gibi kanat ülke konumuna sokacak bir formül içermeyecek.

Söz konusu şartların kabul edilmesi durumunda Türkiye'nin de füze savunma sistemine ait donanıma ev sahipliği yapmaya "evet" demesi bekleniyor. (Bugün)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler