YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fukuşima'da son durum
Fukuşima'da son durum
24 Mayıs 2011 09:29
11 Mart'ta meydana gelen depremde hasar gören Fukuşima Nükleer Santrali'nde 3 reaktörde yakıt çubuklarının eridiği bildirildi.

Japonya'da 11 Mart'taki depremden sonra patlayan Fukuşima nükleer santralindeki iki reaktörde daha yakıt çubuklarının, depremin hemen ardından neredeyse tamamen erimiş olmalarının kuvvetle muhtemel olduğu bildirildi.

Santrali İşleten Tokyo Elektrik şirketi, geçen haftaki açıklamasında, onarılan su göstergelerinin 1. Birim'deki yakıt çubuklarının büyük ölçüde eridiğini gösterdiğini bildirmişti.

Şirketin sözcüsü Aya Omura, 2. ve 3. birimlerden elde edilen son verilerin, yakıt çubuklarının bu reaktörlerde de aynı durumda olduğunu gösterdiği söyledi.

Yetkililer bununla birlikte, tüm reaktörlerdeki erimiş yakıtın büyük ölçüde suyla kaplı olduğu için ısısının da tehlikeli seviyenin altında bulunduğunu belirtti.

Yetkililer, erimiş çubuklar su içinde olduğu için erimenin krizi derinleştirmesinin ihtimal dahilinde olmadığını da vurguladı.

Öte yandan,nükleer madde bulaşmış suyun santralden tamamen temizlenmesinin aralık ayı sonunu bulabileceği belirtiliyor.

Bu arada, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (UAEK) bir heyet bugün Japonya'ya geliyor. Heyetin güvenlik üzerinde yoğunlaşacağı ve bulgularını kurumun 20 Temmuz başlayacak toplantısında sunacağı bildirildi.

Fukuşima'daki patlama, Çernobil'den sonraki en büyük nükleer kaza olarak nitelendirilmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler