YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FT'den düşündürücü Ortadoğu analizi
Financial Times gazetesi, Ortadoğu'daki son gelişmeleri değerlendirdiği bir makalede, Sünni ve Şiiler arasında süren "acımasız" savaşın yüzyıl önce çizilen sınırları tehdit ettiği yorumunu yapıyor.
FT'den düşündürücü Ortadoğu analizi
27 Kasım 2013 / 18:18 Güncelleme: 27 Kasım 2013 / 18:31

"Ortadoğu dağılıyor" başlıklı makaleye Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılmasından sonra bölgenin İngiltere ve Fransa arasında nasıl paylaşıldığını gösteren bir harita eşlik ediyor.

David Gardner imzalı yazıda, şu anda durumun sanki birden bire tam yüzyıl geriye, Birinci Dünya savaşı sonrası Arap bölgelerin Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrıldığı zamana benzediği ifade ediliyor.

Yazar o zamanlar bölgenin İngiltere ve Fransa'nın entrikalarıyla bölündüğünü hatırlatıyor.

Şimdi ise Suriye'deki iç savaşın komuşu ülkelere taşarak Osmanlı sonrası sınırları tehdit ettiği belirtiliyor.

Yazıda Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki "Cezire" olarak bilinen bölgede, batı Irak ve doğu Suriye'deki El Kaide bağlantılı Sünni muhaliflerin birleşerek bir Sünni emirliği kurmak üzere olduklarını ve bunun bölge için stratejik bir kabus olma potansiyeli taşıdığına dikkat çekiliyor.

Suriyeli Kürtlerin, batı Kürdistan dedikleri bölgede fiili kontrolü sağladıklarının altını çizen Financial Times, Suriyeli Kürtlerin Irak'taki özerk Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile birleşmek üzere olduğunu savunuyor.

Makalede, Suriye, Irak, Türkiye ve İran'a yayılmış durumda olan ve devletleri bulunmayan 25 milyon  Kürt için "Büyük Kürdistan" hayalinin Türkiye'yi korkuttuğu değerlendirmesi de yapılıyor.

Ankara'nın Türkiye'nin güneydoğusunda 30 yıldır süren "Kürt isyanına" son verme girişimlerinin bir parçası olarak çoğu Sünni olan Suriyeli ve Iraklı Kürtleri kendi ekonomik ve Kültürel "Türkosfere" çekmeye çalıştığına işaret eden gazete, İran'ın da Kürtlerle flört ettiğini belirtiyor.

Yazara göre, "Bu durumu Osmanlı'nın yönetim sistemi olan ve halkına imparatorluğa sadık kalması, istikrak ve vergi karşılığında etnik ve dini uyum çerçevesinde bir dereceye kadar özerklik tanıyan 'Milletler'e bir dönüş olarak görme fikri cazip geliyor, ama bu defa çok az isitkrar ve sadakat var."

 

CNNTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler