YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FSB'den ilginç iddia
FSB'den ilginç iddia
03 Ekim 2012 13:14
Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Avrupa'da meydana gelen orman yangınlarının arkasında El-Kaide olduğunu öne sürdü.

FSB ile işbirliği içinde olan farklı ülkelerin istihbarat ve güvenlik birimleri başkanları Moskova'da düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan FSB Başkanı Aleksandr Bortnikov, son dönemde Avrupa ülkelerinde çıkan orman yangınlarına dikkat çekerken, bu yangınların arkasında El-Kaide'nin olduğunu iddia etti. 

"Kundaklama" olaylarının El-Kaide'nin yeni strateji çerçevesinde düzenlendiğini belirten Bortnikov, "Bu strateji ciddi bir ekipman, para ve hazırlığa gerek duymadan o ülkelerin ekonomisine ciddi zarar verme ve halkların moralini bozma imkanı sağlıyor" dedi.

Bortnikov, güvenlik güçlerinin kundakçıları yakalayabilmek için çok az şansları olduğunu savunurken, bu iddialarını bazı internet sitelerinde yer alan diyaloglarda kullanılan "orman cihadı" tanımlamasının doğruladığını ifade etti.

Uluslararası terör gruplarının Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan iç çatışmalardan yararlanabileceğini söyleyen Bortnikov, söz konusu grupların amaçlarının bölgesel istikrarı tehdit edip ve uluslararası topluma korku salmak olduğunu vurguladı.

Son yıllarda İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ ve Arnavutluk gibi ülkelerde çok sayıda orman yangını meydana geldi.  AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler