YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransızlar çıldırdı! Google'da bakın en çok neyi arıyorlar
Fransa'da yeni çalışma yasası protestoları kapsamında petrol rafinerilerindeki grev devam ederken Fransızlar,arama motoru Google'da en çok, benzin deposundan nasıl yakıt çalınacağını araştırdı.
Fransızlar çıldırdı! Google'da bakın en çok neyi arıyorlar
27 Mayıs 2016 / 13:40 Güncelleme: 27 Mayıs 2016 / 13:44

Fransa'da yeni çalışma yasası protestoları kapsamında petrol rafinerilerindeki grev devam ederken Fransızlar, internet arama motoru Google'da en çok, benzin deposundan nasıl yakıt çalınacağını araştırdı.

Google Trends istatistik raporlarına göre, Fransızlar Google'da en çok Fransızcada "benzin deposundan pompayla yakıt çalmak" anlamına gelen "sifonner" kelimesini aradı.

Nisan ayında 23 birim olan arama istatistiki benzin kıtlığının başlamasıyla en üst sınır 100 birime çıktı.

Ülke içi istatistiklere göre ise bu kelime, en çok araç başı 20 litre benzin uygulamasının yapıldığı Haute-Normandie bölgesinde arandı.

Ülkedeki 12 bin benzin istasyonun 5 bin 600'ünde benzin kıtlığı yaşanırken, aracı için yakıt bulamayan bazı Fransızlar, geceleri başka araçların benzin depolarından yakıt çalmaya başladı.
Fransız basınında çıkan birçok haberde, sürücüler, araçlarının depolarının gece "sifonlandığından" şikayetçi.

Bu eylem, Fransa'da hırsızlık kapsamına giriyor ve yapanlara hapis yada para cezası öngörülüyor. Benzin kıtlığı başladığından beri, ülkedeki araç sahipleri gece araçlarının benzin depolarından yakıt çalınacağı endişesi yaşıyor.

Sendikalar, rafinerilere giden yollardaki barikatları hala kaldırmış değil. Ülkedeki 8 petrol rafinerisinin 8'inde de ulaşım sağlıklı sağlanamıyor. Bazı rafinerilere ulaşım tamamen kesilmişken bazılarına sınırlı erişim sağlanabiliyor.

Fransa çapındaki rafineri eylemine Korsika'dan da destek geldi. Ada'daki 2 petrol deposuna giden yollar kesildi.

Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT üyeleri, hafta sonundan itibaren tüm Fransa'da rafineri ve petrol depolarının önünü kuşatarak, benzinliklere yakıt gönderimini engelliyor.

Tasarı 10 Haziran'da Senato'nun önüne gelecek. Sendikalar, bu süreye kadar hükümete baskı yapmayı planlıyor.

 // Oguz
Beter olsunlar, avrupa yaniyor yaniyor, türkiyedeki sözde akademisyenler nerdesiniz avrupadaki siddeti görebiliyormusunuz?...
27 Mayıs 2016 20:41
kaygılıyız.
 // murat k
Hariciye sözcümüz bir basın açıklaması yapıp ''Fransadaki petrol hırsızlığından son derece kaygılıyız.Ve dikkale takip ediyoruz.Fransızları hırsız olmamaya davet ediyoruz'' şeklinde açıklama yapmaya davet ediyorum bir TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşı olarak....
27 Mayıs 2016 Cuma 17:41
neden giriyoruz ki
 // murat k
ab ye girmeye baştan beridir karşıyım ve bunda zerre tereddüdüm yok.al işte hırsız fıransızlarla aynı toplulukdamı olacağız yani.yağmalamaya alışkın yunanlılarmı aynı sofrada oturacağız.hele şu vize konusunda masaya vizeyi pazarlık unsuru olarak kabul eden zihniyeti hiç anlamadım.neden vize muafiyeti için dil döküyoruz.boyumuz mu uzayacak....
27 Mayıs 2016 Cuma 17:39
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler