YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız şirketten trajikomik hata
Fransa'da demiryolları şirketi SNCF ile ilgili trajikomik bir skandal patlak verdi. Treni geniş yapan yetkililer perona sığdıramadılar.
Fransız şirketten trajikomik hata
22 Mayıs 2014 / 07:50 Güncelleme: 22 Mayıs 2014 / 08:58

Fransa’da tren istasyonların bir kısmı 50, diğer bir kısmı ise 30 yıl önce inşa edildi. Yeni trenlerin yapımında ise tüm istasyonlardaki standartların göz önünde bulundurulmadığı ortaya çıktı.

3 yılda 50 milyon euro harcanacak

Yeni trenlerin peron standartlarına uygun hale getirilmeleri için 1.300 istasyonda çalışmalar başlatıldı. Peronlar için fazla geniş olan trenlerin istasyonlara girmesini sağlayacak çalışmanın yaklaşık 3 yıl süreceği ve en az 50 milyon euro’ya mal olacağı belirtildi.

"Tek kuruş ödemeyiz" 

Ulaştırma Bakanı olayı ‘trajikomik bir skandal’ diye nitelerken, yetkililer ise faturayı kime yükleyeceklerini şaşırdı. Fransa Bölgeler Birliği Başkanı Alain Rousset ise daha sert çıktı. Rousset “Biz bu tamir masraflarının bir kuruşunu bile ödemeyi reddediyoruz. Bu yanlışların sorumlusu biz değiliz ve bunun ödemesini de biz yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

Trenler 15 milyar euroya yenilendi 

Trenlerin yeniden yapımını 15 milyar euro’ya üstlenen Fransa Bölgesel Tren Ekpresi (TER) ile Alstom firması ortak açıklamalarında ‘hatanın geç fark edildiğini’ belirtip ‘sorumluluğu üstlendiklerini’ duyurdu.

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler