YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız özel kuvvetleri Suriye'nin kuzeyinde danışmanlık yapıyor!
Fransız özel kuvvetleri Suriye'nin kuzeyinde danışmanlık yapıyor!
09 Haziran 2016 15:30
Fransız özel kuvvetlerinin Suriye'nin kuzeyinde YPG'nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne danışmanlık yaptığı kaydedildi

Fransa, içinde YPG'nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) IŞİD'e karşı operasyonlarda danışmanlık yapmak için Suriye'nin kuzeyine özel kuvvetlerini yolladı.

AFP'nin haberine göre savunma bakanlığından yapılan açıklamada, "Menbiç operasyonu açıkça Fransa da dahil birçok devlet tarafından destekleniyor ancak bu danışmanlık olarak yapılıyor" denildi.

FRANSA DOĞRULADI

Fransız yetkililer de Suriye'nin kuzeyinde özel kuvvetlerinin eğitim ve danışmanlık verdiğini doğruladı. AP'nin haberine göre özel kuvvetlerin Suriye'de bulunduğunu söyleyen savunma bakanlığı yetkilisi, konuyla ilgili konuşma yetkisi olmadığı için kimliğini açıklamak istememişti.

Fransa şimdiye kadar yalnızca Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde yer alan 150 kişilik özel kuvvetin varlığını kabul etmişti. Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Fransız özel kuvvetlerinin askeri olarak müdahalede bulunmayacağı ve IŞİD militanlarıyla çatışmaya girmeyeceği belirtildi.

Fransa'nın 2 bin 500 kişilik özel kuvvetlerinden 400 kişilik kısmının 17 farklı ülkede bulunduğu kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler