YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız Mahkemesi Hz. İsa afişini yasaklamış
Fransız Mahkemesi'nin Charlie Hebdo'da yayınlanan Hz. Muhammed'in karikatürü için 'Özgürlük' derkeni, Hz. İsa'ya atıfta bulunan bir afişi yasakladığı ortaya çıktı.
Fransız Mahkemesi Hz. İsa afişini yasaklamış
15 Ocak 2015 / 08:12 Güncelleme: 15 Ocak 2015 / 10:47

Charlie Hebdo'nun Peygamberimize hakaret içeren karikatürleri ifade özgürlüğü kapsamında değerlendiren Fransız mahkemesinin, 2005 yılında Hazreti İsa ile ilgili bir reklam afişini yasaklattığı ortaya çıktı

Fransa'da Charlie Hebdo isimli derginin Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam'a hakaret içeren karikatürlerini ifade özgürlüğü kapsamında değerlendiren Fransız mahkemesinin, Hazreti İsa'yla alakalı bir resim tablosuna atıfla yapılan bir afişi yasakladığı ortaya çıktı.

Fransız mahkemesi 2005 yılında bir tekstil firmasının kullandığı afişlerin üç gün içerisinde toplatılmasına hükmetmiş. Afişte, Leonardo Da Vinci'nin 'Mesih'in Son Akşam Yemeği' isimli tablosundan esinlenen bir görüntü kullanılmıştı.

Fransa'daki Katolik Kilisesi'nin şikayetini ele alan mahkeme, afişi "insanların en içteki inançlarına gereksiz ve saldırgan bir hareket" olarak değerlendirmiş ve afişin toplatılmasına karar vermişti. İtalya yönetimi de, Milan kentine asılması planlanan afişin asılmasını yasaklamıştı.

Hazreti İsa Aleyhisselam'ı saygısız şekilde resmeden afişi yasaklayan Fransız mahkemesi, Peygamber Efendimiz'e açıkça hakaret eden Charlie Hebdo'ya, ifade özgürlüğü gerekçesiyle dokunmamıştı.

1-595.jpg

 

DÜNYA BÜLTENİ

13:17
 // 1
Insan haklarını bu savcıya hakimler mi kolluyor? Daha esittir in ne olduğunu bilmeyen beyin yoksunu matematik cahili fare beyinliler...
15 Ocak 2015 13:17
her peygambere inanıyoruz elhamdülillah
 // ataputçular
Bu gazetenin daha çok bombalanması lazım
Ama intihar saldırısı doğru değil silahla taranması lazımdır
Cumhuriyet gazetesine de aynı...
15 Ocak 2015 09:32
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler