YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız komedyene sahne yasağı
Fransız komedyene sahne yasağı
10 Ocak 2014 13:35
Fransa'daki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, Danıştay'ın, Yahudi karşıtı şakalar yapan komedyen Dieudonne'nin dün akşam Nantes kentinde planladığı sahne şovuna yasak getirmesini eleştirdi.

Konu ile ilgili ''I TELE'' televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Le Pen, ''Ben bu kararı büyük endişe ile karşıladım'' dedi.

Yasağın ''sansür'' anlamına geldiğin ifade eden Le Pen, Danıştay kararının ''ifade özgürlüğü'' açısından sorunlar teşkil edeceği görüşünü savundu.

Le Pen, başvuru yapılması halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu kararı bozacağı görüşünü dile getirdi.

İçişleri Bakanı Manuel Valls'in yaptığı başvuruyu inceleyen Danıştay, dün öğle saatlerinde ünlü komedyenin şovuna valilik tarafından getirilen yasağı kaldıran Nantes idari mahkemesinin kararını bozmuştu.

Bordeaux, Marsilya ve Tours kentlerinin ardından Nantes kentinin bağlı olduğu Loire Atlantique bölge valiliği, yaptığı şovlarda ''nefret mesajı'' yaydığı ve ''kamu güvenliğine'' tehdit oluşturduğu gerekçesiyle ünlü komedyenin dün akşamki gösterisine yasak getirmişti.

Komedyenin avukatı ise ''ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı'' olduğu gerekçesiyle yasak kararına itiraz için mahkemeye başvurmuştu. Komedyenin avukatı, müvekkilinin ''Musevi karşıtı olmadığını sadece Filistin yanlısı olduğunu'' söylemişti.

Musevi derneklerinin tepkisini çeken komedyen, Nantes kentinde başlayacak turnesini diğer kentlerde de sürdürmeyi planlıyordu.

Başbakanlık tarafından daha önce yapılan açıklamada, valilere ve belediyelere gönderilecek genelgeyle, Yahudi karşıtlığının "olağan" gösterilmesiyle ilgili sahne şovlarının yasaklanmasının talep edileceği bildirilmişti.

Fransa'da daha önce de Yahudi karşıtı şakaları nedeniyle birçok kez mahkeme önüne çıkıp yargılanan "M'Bala M'Bala" ismiyle anılan komedyen, ''halk arasında nefreti körüklemek suçundan'' 7 kez mahkum olmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler