YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız ikiyüzlülüğü: IŞİD'e OHAL, PYD'ye ofis!
AB ülkelerinin teröre karşı çifte standardı sürüyor: DAEŞ ile terör sorununun ucu kendine değdiğinde OHAL ilan eden ve bu durumu her bahane ile aylardır sürdüren Fransa, bir başka terör örgütü PYD için Paris’te temsilcilik açma izni verdi.
Fransız ikiyüzlülüğü: IŞİD'e OHAL, PYD'ye ofis!
25 Mayıs 2016 / 08:10 Güncelleme: 25 Mayıs 2016 / 12:00

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin terör örgütlerine karşı gösterdiği çifte standart hız kesmeden sürüyor. Son örnek Fransa’dan: Terör örgütü IŞİD’in Paris’teki saldırılarından beri olağanüstü hal (OHAL) durumunda olan ve terörle mücadele adına hukuku neredeyse askıya alan Fransa, bir başka terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye Paris’te temsilcilik açması için izin verdi.

“Fransa’daki Rojava Temsilciliği” adını alan başkentteki sözde misyonun 23 Mayıs’ta düzenlenen açılış törenine örgütten ve Fransa’dan yetkililer katıldı. PYD Paris’ten önce de Rusya’nın başkenti Moskova, İsveç’in başkenti Stockholm ve Almanya’nın başkenti Berlin’de temsilcilik açmıştı.

1-20160525081036.jpg

Paris Belediye binası yakınlarındaki ofisin açılışına Fransa eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner de katıldı. Ofisi PYD’ye Fransa’nın ünlü zenginlerinden Bruno Ledoux verdi. Liberation’un eski hissedarlarından olan Ledoux, yabancı hükümetlere danışmanlık veren bir şirketin sahibi.

FEDERASYON TANITIMI

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da ise YPJ’nin (Kadın Koruma Birlikleri) temsilciliği var. Örgütün Avrupa ülkelerinde açtığı temsilciliklere sözde ‘Kuzey Suriye Federasyonu’ haritaları astığı ve burada federalizme destek konusunda diplomatik temaslarda bulunduğu biliniyor.

Avrupa ülkelerinin terörün ucu kendine değdiğinde gösterdiği hassasiyeti farklı ülkelerin mücadele ettiği örgütler için göstermemesi en başından beri Türkiye tarafından eleştiriliyor. PKK’nın Avrupa’daki faaliyetleri ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına alınırken, bu ülkeler sendikaların taleplerini dahi ‘tehlike’ olarak görüyor.

IŞİD için OHAL’i sürekli uzatmakla yetinmeyen Fransa, bir yandan PYD’ye temsilcilik izni verirken; diğer yandan yeni iş tasarısı için eylemlerde bulunan ve kamu mallarına zarar veren işçiler ile öğrencileri yakalayıp ‘cinayete teşebbüs’ten yargılıyor. 

adammı bunlar
 // muammer bekaroğlu
birinci dünya savaşından beri,butün afrikayı sömürdüler yetmedi,doğu ülkelerinide sömürdüler,yetmedi Afganistan,yetmedi ırak,yetmedi Libya,yetmedi suriye nereye kadar kardeşim bu emperyalistlerle değil işbirliği bunlarla konşu bile olunmaz,bunların herbiri bir akrep ona göre tedbir alalım ama aynı zamanda da bunların ülkemizdeki ajanlarınıda vatandaşlıktan çıkaralım sevdikleri ülkelere gitsinler hainler....
25 Mayıs 2016 Çarşamba 14:22
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler