YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız basınında Selek depremi
Pınar Selek hakkındaki idam cezasının bugün yargıtay tarafından kaldırılması üzerine, olay birçok destekçisi bulunan Fransa'da yankı buldu.
Fransız basınında Selek depremi
11 Haziran 2014 / 15:35 Güncelleme: 11 Haziran 2014 / 19:15

Özellikle Fransız akademi dünyasında destekçisi bulunan Pınar Selek'in hakkındaki idam cezasının kaldırılması Fransız basınında büyük yankı uyandırdı.

İşte Le Monde'un haberi:

Müebbet hapis cezasına çarptırılan Türk sosyolog Pınar Selek kararı iptal edildi.

Yargıtay  Türk Ceza Mahkemesi 11 Haziran olayları ile ilgili tartışma konusu olan, 1998'de bir suikast girişiminde bulunan Türk Sosyolog Pınar Selek'in hakkında 2013'te uygulanan  ömür boyu hapis cezası kararı bozuldu.

Hakkındaki suçlamaları her zaman yalanlayan Selek'in davası tekrar İstanbul'da bir mahkeme tarafından  görülecek. Fakat henüz mahkemenin tarihi belli değil.

Şu an 43 yaşında olan Türk sosyolog İstanbul'daki bir marketteki patlamanın ardından tutuklandı. PKK üyesi olmak , yedi kişiyi öldürmek ve yüzlerce insanın bombadan yaralanmasına neden olmakla suçlandı.

2003 yılında bir gaz kaçağının patlamaya neden olduğuna dair verilen bir uzman raporuyla serbest kalmıştı. bu rapora dayanarak 2006,2008 ve 2011 yıllarında üç kez beraat eden Selek, 2012 yılında İstanbul'da bir mahkeme tarafından uçlu bulunarak, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Fransa'daki yakalama kararı kaldırılmıştı

Türk sosyolog 2009 yılında Türkiye'yi terk etti ve şu an Strazburg'da yaşıyor. Türk ve Fransız makamlarının talebi üzerine hakkındaki yakalama kararı Interpol tarafından şubat ayında kaldırıldı.

Selek, Cumhurbaşkanı François Hollande'dan da sığınma talep etmişti.

Türk sosyoloğun Fransız akademi dünyasında birçok taraftarı var. Kararı, Türk mahkemelerinin 'önyargısı' olarak değerlendirmişlerdi. Fransa'da insan haklarını savunan birçok sivil toplum örgütü ise Selek için seferber olmuştu.

 

Kanalahaber.com

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler