YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız basınında İhsanoğlu tepkisi
Fransız basınında İhsanoğlu tepkisi
17 Haziran 2014 11:00
Cumhurbaşkanlığı seçimleri için CHP ve MHP'nin ortak aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nun belirlenmesi, Fransız Gazetesi Le Monde'da, " CHP'nin profiline uymuyor" yourumunun yapılmasına neden oldu.

İşte Le Monde'un haberi:

Türkiye'de muhalefet ortak bir başkan adayı çıkardı

İki ana muhalefet partisi Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ortak bir aday belirledi.

CHP ve MHP'nin ortak aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, ilk islami muhafazakar bakan? , cumhurbaşkanlığı hırsını gizlemeyen Erdoğan ise henüz resmi olarak adaylığını açıklamadı.

"Profile uymuyor"

Ortak adayın açıklanması demek şu aşamada resmen teyit edilmesi anlamına gelmiyor. Her iki parti de Erdoğan'a seçimlerde engel olmak için birkaç hafta yoğun müzakereler yaptılar.

Fakat ilan edilen aday CHP'nin potansiyel aday profili ile uymuyor. Twitter'da ise CHP Milletvekili  Melda Onur tepkisini dile getirdi.

Melda Onur şöyle yazdı:  " Ekmeleddin İhsanoğlu adaylığı konusunda bilgim yok. Ama son katıldığım uzlaşı toplantısında talep edilen profile uymuyor.

İhsanoğlu 70 yaşında, islam bilgini, fizikçi ve bilim tarihi uzmanı, İslam Konferansı Örgütü başkanlığı görevi yapmış, hristiyan, müslüman ve islamofobi  dünyaları arasında diyalog kurmuş biri.

 

Kanalahaber.com

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler