YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız basınında Erdoğan rüzgarı
Fransa'nın en ünlü gazetesi Le Monde, Türkiye'deki böcek operasyonunu ve Erdoğan'ı gündemine taşıdı.
Fransız basınında Erdoğan rüzgarı
18 Haziran 2014 / 23:10 Güncelleme: 18 Haziran 2014 / 23:18

Le Monde'a göre Erdoğan, Türkiye'nin güçlü bir adamı. Hakkındaki suçlamalara rağmen partisindeki ve ülkedeki başarısı devam ediyor.

İşte  Le Monde'un o haberi:

Türkiye'de skandal dinleme: Tutuklamalar var

Türk güvenlik güçleri, 17 Haziran'da cezai soruşturma kapsamında, ilk muhafazakar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın korsan dinlenmesiyle ilgili 11 kişiyi göz altına aldı.

Görevliler, suçluların Ankara, Karabük ve Yozgat'taki evlerine baskın yaptı. Hükümet başkanının ofisinde ve aracında gizlice yerleştirilen kayıt cihazları olduğuna inanılıyor. Tutuklananlar arasında Erdoğan'ın güvenliğinden sorumlu elit polis teşkilatın da kişiler var.

Erdoğan, Aralık 2012'de evinde ve ofisine dinleme cihazlarının bulunduğunu söylemişti. Türkiye'nin güçlü bir adamı, 2003'den beri iktidarda, Aralık 2013'de bir yolsuzluk iddiasıyla gündeme geldi, internette bazı özel konuşmaları yayınlandı.

Bu suçlamalara rağmen 30 Mart seçimlerinde partisine layık şekilde belediye seçimlerini kazandı ve Erdoğan şimdi 10 ve 24 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını duyurmaya hazırlanıyor, ilk defa halkın direk oylamasıyla seçim yapması için mücadele veriyor. Başbakan hakkındaki suçlamalara karşı kendini savundu ve bunların Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan, 'islamist' Fethullah Gülen tarafından kurulan bir 'komplo' olduğunu ve kendisine ve onun rejimine karşı yumurtadan dini hareket ve hizmet yürütüldüğünü belirtti.

 

Kanalahaber.com

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler