YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız bakan Müslümanlarla alay etti
Fransa'da içişleri bakanının yaptığı gaf büyük tepki çekti. Brice Hortefeux, Arap kökenli genç için, "Prototipe uymuyor. Bir tane olsalar iyi, çok olunca sorun" diyor.
Fransız bakan Müslümanlarla alay etti
12 Eylül 2009 / 15:48 Güncelleme: 12 Eylül 2009 / 15:58

Fransa’da İçişleri Bakanı Brice Hortefeux’un geçen hafta sonunda Arap kökenli bir parti üyesi için ırkçı ifadeler kullandığının ortaya çıkması ülkedeki muhalefeti ayağa kaldırdı.

Muhalefetteki Sosyalist Parti yetkilileri, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye de yakın olduğu bilinen Hortefeux’un derhal istifa etmesini istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye yakınlığıyla tanınan İçişleri Bakanı Brice Hortefeux’un Arap azınlıkla ilgili sözleri büyük tepki çekti. Hortefeux istifa çağrılarıyla karşı karşıya kalınca kendisini "Yanlış anlaşıldım" diyerek savundu.

Olay Le Monde’un internet sitesinde yayımladığı videoyla ortaya çıktı. Görüntülerde Hortefeux, iktidar partisi Halk Hareketi Birliği’nin (UMP) bir toplantısında kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen Kuzey Afrika kökenli genç bir partiliyle görülüyor. Etraftaki kalabalık ‘entegrasyon’la ilgili şakalar yaparken, partili bir kadın, Amine Benalia-Brouch adlı genç için "O bizim küçük Arabımız" diyor. Bir başkası bakana yaklaşıp Amine’nin 'domuz yiyip bira içtiğini’ söyleyince Hortefeux "Prototipe uymuyor... Bize böylesi lazım. Bir tane olsalar neyse, sayıları çok olunca sorun çıkıyor" ifadelerini kullanıyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler