YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransız adaylara Ankara tepkisi
Dışişleri Bakanlığı'ndan bir tepki de Fransa'nın cumhurbaşkanı adayları Sarkozy ve Hollande'ye geldi!
Fransız adaylara Ankara tepkisi
24 Nisan 2012 / 22:51 Güncelleme: 24 Nisan 2012 / 23:15

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve cumhurbaşkanı adayı Sosyalist Parti lideri Francois Hollande'ın, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusundaki açıklamalarının, "ihtilaflı tarihi konuların siyasi hesaplara malzeme yapılarak istismarının yeni bir örneğini teşkil ettiğini" bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve cumhurbaşkanı adayı Hollande'ın, bugün Paris'te katıldıkları anma töreni vesilesiyle yaptıkları ve ülkedeki seçim kaygılarını da yansıttığı anlaşılan açıklamalar, ihtilaflı tarihi konuların siyasi hesaplara malzeme yapılarak istismarının yeni bir örneğini teşkil etmiştir" denildi.

Tarihin farklı emeller ışığında siyasileştirilmesinin talihsizlik olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Peşin hükümlü ve ayrımcı tavırlarla ne adalete ne tarihin doğru anlaşılmasına hizmet edilebilir. Önde gelen Fransız siyasetçilerinden beklenen, nefreti körüklemek değil, bilgi temelinde ve devlet adamı sorumluluğuyla hareket ederek Türklerle Ermenilerin birlikte adil hafızaya ulaşmalarını destekleyici mesajlar vermeleridir.

İlgili ülkeler arasında çözüme kavuşturulması gereken bir konuda dışarıdan yapılan suni dayatmalarla sonuç alınması mümkün değildir. Bu nitelikte açıklamalar bölgede barış ve huzurun tesisi gayretlerine de sekte vurmaktadır." (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler