YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'ya tezkere tepkisi
Fransa'ya tezkere tepkisi
12 Temmuz 2011 20:20
Libya hükümet sözcüsü, Fransa'nın Libya'ya yönelik hava operasyonlarının devamına izin veren tezkerenin kabul etmesinden üzüntü duyduklarını belirtti.

Libya Hükümet Sözcüsü Musa İbrahim, Fransa Meclisinin, Libya'ya yönelik hava operasyonlarının sürdürülmesine izin veren tezkereyi kabul etmesinden üzüntü duyduklarını belirtti.

Sözcü, Fransa Meclisinin karar almasının hemen ardından yaptığı açıklamada, ''Fransız milletvekillerinin oylamasından üzüntü duyduk. Fransız halkının temsilcilerinin, hükümet ve medyanın yalanlarını dikkate almadan, Libya'daki durumu gerçekçi biçimde değerlendirmelerini dilerdik'' ifadesini kullandı.

Sözcü ayrıca, ''Libya hükümeti sivillere karşı hiçbir suç işlemedi. Hükümet meşruluğunu halktan alıyor ve bu nedenle de 115 gündür NATO'nun bombardımanlarına direniyor'' dedi.

Fransa Meclisinde kısa bir süre önce yapılan oylamada, 482 milletvekili ''evet'' oyu kullanırken, aralarında komünist ve yeşillerin milletvekillerinin olduğu 27 kişi ''hayır'' oyu kullandı.

Tezkere, akşam saatlerinde senatoda oylanacak. Fransız Anayasası'na göre hükümet, 4 aydan fazla süren yurt dışı askeri operasyonlar için parlamentonun onayını almak zorunda.

Fransa'nın önderliğinde Libya'ya düzenlenen NATO operasyonları 19 Mart'ta başlamıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler