YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'ya Minsk Grubu şoku
Fransa'ya Minsk Grubu şoku
23 Mart 2012 18:13
Avrupa Parlamentosu'ndan Fransa'ya Minsk Grubu şoku
Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu, AGİT Minsk Grubu'nda Fransa'nın yerine Avrupa Birliği'nin temsil edilmesini öngören bir karar aldı. Tavsiye niteliği taşıyan kararın, bir ay sonra Avrupa Parlamentosu'nun onayına sunulması bekleniyor.

Azeri basınına göre Dış İlişkiler Komisyonu, Yukarı Karabağ sorununun çözülmesi adına Rusya, ABD ile birlikte eş başkanlık görevi yürüten Fransa'nın yerine AB'nin geçmesini teklif etti.

Fransa da, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkoz'ye yakın bazı milletvekilleri tarafından, ülkede sözde ''Ermeni soykırımı'' inkârının suç sayılması ile ilgili yasa teklifi hazırlamış, parlamentodan geçen karar, anayasa komisyonundan geri dönmüştü.

Bu gelişmeden sonra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa'nın Minsk Grubu'ndan çıkartılması gerektiğini belirterek, Paris'in tarafsızlığını kaybettiği uyarısında bulunmuştu.

Bu arada Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu'nun kararı Bakü'de olumlu karşılandı. "Karar olumlu" diyen Azerbaycanlı milletvekili Rasim Musabeyov, "Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda kabul edilen AGİT Minsk Grubu'nda Fransa'nın yerine AB'nin temsil edilmesini öngören belge tavsiye niteliği taşıyor" diye ekledi.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki barış görüşmelerinin en önemli aktörlerinden biri olarak kabul edilen AGİT Minsk Grubu, Karabağ sorununa barışçıl yollarla çözüm bulunmasını teşvik etmek amacıyla 1992 yılında kuruldu. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler