YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'nın utancı: Mülteci kampı
Fransa’daki Calais Mülteci Kampı'nda kalan 6 bin kişi, çöpten topladıkları naylonlarla yaptıkları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.
Fransa'nın utancı: Mülteci kampı
22 Şubat 2016 / 07:07 Güncelleme: 22 Şubat 2016 / 07:13

Türkiye, AFAD ve sivil toplum örgütlerinin kurduğu dev çadır ve prefabrik kentlerde milyonlarca mülteciyi ağırlarken Fransa'daki kamplarda tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Fransa'daki Calais mülteci kampında 6 bin mülteci çöplerden topladıkları naylonlardan yaptıkları derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Her türlü bulaşıcı hastalığın olduğu “naylon kampa” Fransız makamlar tarafından gerekli insani yardım da ulaştırılmıyor.

TEK KURTULUŞ KAÇMAK

Pakistan, Somali ve Suriyeli mültecilerin kaldığı kamp, şehir merkezinden çok uzak bir yerde bulunuyor. Otoyol kenarına terk edilmiş bir alan görünümündeki kampta yaşamaya çalışan mülteciler tek kurtuluş olarak “otobandan geçen TIR'larla İngiltere'ye kaçmayı” görüyor.

AFRİKA'DA BİLE BÖYLESİ YOK

Fransa'daki mülteci dramını Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Genel Başkanı Uğur Yıldırım, “Afrika ülkelerinde dahi böyle kötü kamplara rastlamak mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“Demokrasinin beşiği olduğunu söyleyen Fransa 6 bin mülteciye bile sahip çıkmıyor” diyen Yıldırım, “Kampı, kanalizasyon derelerinin etrafına kurarak dünyadaki mültecilere 'buraya gelmeyin' mesajı verilmek isteniyor. Kampa gelenlere karşı yıldırma politikası uygulanıyor” şeklinde konuştu.

 // Turkiyem
Ben Fransada yaşıyorum. Bu millet böyle bir millet. Kendi annesini ve babasını huzur evine veren bir medeniyet, yabancıları bilhassa müslümanları tabiki çöplere atar....
22 Şubat 2016 23:00
 // Hasan
İşte size medeniyetin beşiği ve insan haklarına önem veren çağdaş batı. Ya bizim gibi üçmilyon a yakın insanı misafir etseydiniz ne yapardınız. Toz şekeri gibi dağılıp giderdiniz. Ama yinede dağılacaksınız bu yakındır inşaallah. Sizin de ellerinize Afrikada ki çok masumun kanı bulaştı....
22 Şubat 2016 09:53
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler