YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
’Fransa’nın Türkiye’ye ve AB üyeliğine bakışı deği
’Fransa’nın Türkiye’ye ve AB üyeliğine bakışı deği
’Fransa’nın Türkiye’ye ve AB üyeliğine bakışı deği
08 Şubat 2008 / 07:58 Güncelleme: 08 Şubat 2008 / 00:00


Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ’Büyüme gelmezse ben giderim’ sözünü tutmak için Jacques Attali’ye hazırlattığı raporun ikinci sayfasında Türkiye adres gösterildi.


"Yüzde 11’lik kalkınma gösteren Türkiye ucu bucağı olmayan bir pazar ve büyük potansiyel" denilen rapor ’Fransa’nın Türkiye’ye ve AB üyeliğine bakışı değişir mi’ tartışmasını başlattı.


GÖREVE geldiğinde "Büyüme gelmezse ben giderim" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bu sözünü tutmak için Mitterrand’ın 16 yıllık ekonomi danışmanı Jacques Attali’yi bir rapor hazırlaması için görevlendirdi. Büyümenin önündeki engellerin araştırılması için 43 kişilik bir komisyon kuran Attali sonunda raporu tamamlayıp teslim etti. Attali raporunun ikinci sayfasında Türkiye adres gösterilerek, "Yüzde 11’lik kalkınma gösteren Türkiye ucu bucağı olmayan bir pazar. Nüfusunun üçte ikisi 25 yaşın altında olan Türkiye büyük potansiyel taşıyor" denildi. Raporda Afrika ve ve Latin Amerika’nın yıllık yüzde 5 büyüdüğüne dikkat çekilirken, Çin, Hindistan ve Rusya da potansiyeli ile dikkat çeken ülkeler arasında gösterildi.


MEKTUPLA YARDIM İSTEDİ: Büyüme hedefi koyduğu Fransa’nın global krizden etkilenmesini engellemek isteyen Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Jacques Attali’den yardım talebini bir mektup ile yaptı. 1 Ağustos 2007 tarihli mektubuna hükümetinin rekabet ve büyüme potansiyeli açısından acı çektiğini belirterek başlayan Sarkozy, sorunları şu şekilde sıraladı: "AB ülkelerinde büyüme yüksek. İşsizlik ise düşüyor. Bizde mesleki eğitimde problemler var. Araştırma eforu yetersiz kalıyor. Sosyal mobilite düşük ve zaman içinde rant birikimi oluştu. Fransa rötar yapıyor. Dünyadaki konumu tehlikede."


BAKANLIKLAR EMRİNİZDE: Fransa’daki büyümenin nasıl artırılabileceğinin incelenmesini talep eden Sarkozy, Attali’den Fransa’nın küresel ekonomiye entegrasyonunun sağlanabilmesi için engellerin nasıl kaldırılabileceğini araştırmasını istedi. Mektubunda "Bir reform süreciyle ilgili tüm öneri ve önlemler için Bakanlıklar emrinizde" diyen Sarkozy bu iş için farklı ekonomik ve sosyal duyarlılıkları olan bir komisyon oluşturulmasını talep etti. 43 kişilik bu komisyon Ekim ayında ara raporu, Aralık sonunda da nihai raporu Sarkozy’ye teslim etti.


ÇOĞUNLUK TÜRKİYE DEDİ: Raporun ikinci sayfasında Türkiye ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi önerisi götüren komisyon öğretim üyelerinden bankacılara, özel sektör çalışanlarından sivil toplum örgütlerine kadar çok sayıda kişiden oluşuyor. Raporda Türkiye’nin önerilmesi de hem komisyonun çoğunluğunun bu fikri onayladığını gösteriyor. Hem de AB ve siyasilere mesaj olarak yorumlanıyor. Fransa’da krizlere karşı rapor geleneği bir tampon görevi görüyor. Tartışmalara bir komisyon kararı ile nokta koyan devlet adamları, hazırlanan raporlara da harfiyen uymaya çalışıyor. Bu son rapor da ’Fransa, Türkiye’nin AB üyeliğine yeşil ışık yakar mı’ tartışmalarını gündeme getiriyor.


Türban sorunu da raporla çözülmüştü


FRANSA’nın krizlere yönelik rapor yöntemi ekonomik kalkınma raporu ile sınırlı değil. Bundan önce de liselere türban ile girilmesi konusunda çıkan tartışmalar hazırlanan bir rapor ile çözümlenmişti. Dönemin Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ’Liseler 18 yaş altı bireylerden oluşur. Dinsel semboller ideolojik saplantı yapabilir. Türban, haç gibi her türlü dinsel obje yasaklanmalıdır" diyen Stassi raporuna dayanarak tartışmalara son vermeyi başarmıştı. Bu metodun başarılı olması raporlamayı bir yöntem haline getirdi.


Fransa’yı büyütecek 8 hedef ve 20 karar


1. HEDEF: Gençlik bilgi ekonomisine ve risk almaya hazırlanacak.


İlkokullarda dil, okuma, İngilizce ve bilgisayar kullanımını mümkün kılınmalı.


10 büyük kampus açılmalı.


2. HEDEF: Fransa dünya ekonomisinin büyümesine katkıda bulunacak ve şampiyon olacak.


Nanoteknoloji, dijital gibi geleceğin alallarında iyi yer kapılması sağlanmalı.


50 bin kişiden az nüfuslu maksimum çevresel şartlara sahip 21’inci yüzyılın şehri oluşturulmalı.


Evlere yüksek bantlı iletişim imkanı sağlanmalı.


Mali merkezler, limanlar, havalimanları gibi tüm altyapı geliştirilmeli.


3. HEDEF: Fransız firmaların rekabet gücünü artırmak.


Dolaylı ve dolaysız vergilerin kolaylıkla toplanması sağlanmalı ve küçük şirketler için basit vergi yapısı oluşturulmalı.


20 işçiden az kişi çalıştıran şirketlerin yönetim mekanizması için ajans oluşturulmalı.


4. HEDEF: Tam istihdam sağlanacak.


İşçi ve patron sendikalarının temsil mekanizması modernleştirilmeli.


Gençlerin istihdamı için harekete geçilip her yıl işe alımların istatistik sunumu çıkartılmalı.


İşgücü maliyeti azaltılmalı.


Ücretli çalışanların istediği yaşa kadar çalışmasına izin verilmeli.


5. HEDEF: Rant ayrıcalıkları kaldırılıp sosyal hareket teşvik edilecek.


Ticari faaliyetlerde fiyat serbestisi dahil olmak üzere serbestik sağlanmalı.


Rekabeti sınırlandırılmış meslek alanları rekabete açılmalı.


Uluslararası ve ülke içinde coğrafi yer değiştirme imkanları kolaylaştırılmalı.


6. HEDEF: Giderek artan bireylerin istihdamını kapsayan sorunlara çözüm getirilecek.


İş arayanların tabi tutulduğu mesleki eğitimler bir kontrat altında yapılmalı ve katılanlara ücret ödenmeli.


İş akitlerinin anlaşmalı bozulması kolaylaşmalı.


7. HEDEF: Kurumsal yönetim büyüme hizmetine sunulacak.


Kamu hizmetleri bağımsız kuruluşlarca yönlendirilmeli ve denetlenmeli.


4 idari kademe üçe düşürülmeli.


8. HEDEF: Şimdiki hayat düzeni gelecek nesillerin gelirinden çalınarak kurulmayacak.


Her yıl bütçe harcamalarının milli gelirdeki payı yüzde 1 azaltılmalı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler