YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'dan Yunanistan'a uyarı!
Fransa'dan Yunanistan'a uyarı!
09 Temmuz 2015 01:09
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan'ın yeniden Avro Bölgesi üyelerinin güvenini kazanabilmesi için kesin ve özlü bir ekonomik reform planı sunması gerektiğini söyledi.

Slovenya Başbakan Miroslav Cerar ile Elysee Sarayı'nda yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin Yunanistan'ın durumuyla ilgili sorularını yanıtlayan Hollande, ''Yunanistan, tekrar Avro Bölgesi üyelerinin güvenini kazanabilmek için kesin ve özlü bir ekonomik plan sunmalı. Fransa, bu konuda Yunanistan'a gerekli yardımı yapmaya hazırdır. Avro Bölgesi tavrını belirleyebilmesi için Yunanistan'ın, mutlaka özlü ve kesin ekonomik plan sunmalıdır'' ifadesini kullandı.

Hollande, Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalmasından yana olduklarını yineleyerek, bu konudaki en önemli sorumluluğun Yunanlılarda olduğu uyarısında bulundu.

TF1 televizyon kanalına konuşan eski Cumhurbaşkanı ve merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi lideri Nicolas Sarkozy ise Yunanistan ile kreditörler arasında bir uzlaşma sağlanması için gerekli tüm çabanın gösterilmesini istedi.

Sarkozy, ''Uzlaşma için çaba gösterilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Hollande ile aynı fikirdeyim ancak ortada bir kırmızı çizgi var ve olası çözüm Avro Bölgesi'nin itibarını tahrip etmemeli'' değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan, dünkü Avro Bölgesi zirvesinde perşembe günü sonuna kadar bir plan sunacağı sözünü vermişti. AB liderleri, Yunanistan'ın yeni önerisini görüşmek üzere pazar günü Brüksel'de bir ara gelecek. Bu zirveden önce Avro Bölgesi maliye bakanları yine Brüksel'de toplanacak.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler