YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'dan sürpriz Esad hamlesi
Fransa, IŞİD'e karşı mücadele veren her devlete, talepte bulunması halinde, yardıma hazır olduğunu duyurdu.
Fransa'dan sürpriz Esad hamlesi
25 Eylül 2014 / 18:59 Güncelleme: 25 Eylül 2014 / 19:00

Duyuru, bugün Cumhurbaşkanı François Hollande başkanlığında toplanan Fransız Savunma Konseyi toplantısı sonrasında yapıldı.

Fransa'nın bu kararı, Suriye'de Esad rejimine mesaj olarak yorumlanıyor. Esad rejiminin talepte bulunması halinde Fransa'nın Suriye topraklarında IŞİD'e karşı hava operasyonlarına katılabileceği belirtiliyor.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, bu sabah yaptığı açıklamada, Fransız turist Herve Gourdel'in Cezayir'de IŞİD bağlantılı "Hilafet Askerleri" adlı terör örgütünce katledilmesinin ardından Suriye topraklarında IŞİD'e karşı operasyon seçeneğinin de masada olduğunu bildirmişti.

Fransa Savunma Konseyi toplantısında, olası terör eylemlerine karşı Fransa'da kamuya açık alanlar ve toplu ulaşımda güvenlik önlemlerinin yoğunlaştırması ve Suriye'deki muhalefete desteğin arttırılması kararlarının alındığı da açıklandı.

Irak'ta yeni operasyon

Öte yandan, Fransa Savunma Bakanlığı, Fransız hava kuvvetlerinin bugün sabah saatlerinde IŞİD'in Irak'taki mevzilerine karşı yeni bir operasyon daha gerçekleştirdiğini bildirdi.

Fransa'daki müslümanlar

Bu arada Fransa'daki Müslüman kuruluşları da, IŞİD'e karşı seferber olmaya başladı. Ülkedeki en önemli İslami kuruluş olan Fransa İslam Konseyi, Cezayir'de IŞİD bağlantılı örgütün Fransız turist Herve Gourdel'i infaz etmesini şiddetle kınayarak, bu hafta Cuma namazı sonrası Gorudel'in anısına Müslümanları Paris Büyük Camii önünde toplanmaya çağırdı.

Ülkenin dört bir yanındaki imamlar da Müslümanları IŞİD'e tepki vermeye çağıran mesajlar yayımlıyor.

 

NTV

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler