YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'dan Rusya'ya IŞİD talebi
Fransa'dan Rusya'ya IŞİD talebi
21 Aralık 2015 12:03
Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin Rusya'dan terör örgütü IŞİD ile daha fazla mücadele etmesini isteyecek.

Moskova’ya bugün yapacağı ziyaret öncesi Fransız basınına konuşan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Rus yetkililerle yapacağı görüşmelerde IŞİD ile yapılacak mücadelenin ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılacağını belirtti ve özellikle istihbarat konusunda iş birliğinini artırılacağını ifade etti.

MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRMESİNİ İSTİYORUZ
Le Drian, "Terör örgütü olarak gördüğümüz IŞİD konusunda görüş alışverişinde bulunacağız, Rusya’nın ortak düşmanımız IŞİD ile mücadelesini güçlendirmesini arzu ediyoruz" dedi.

ILIMLI MUHALİFLER HEDEFTE
Fransa, Rusya’nun son dönemde IŞİD ile mücadelesini artırmasına rağmen Suriye’de düzenlediği hava operasyonlarında özellikle Batı tarafından desteklenen ılımlı muhalifleri hedef aldığını düşünüyor. Fransa, Paris’te 13 Kasım’da IŞİD tarafından üstlenilen terör saldırılarında 130 kişinin ölümü, 350 kişinin yaralanmasının ardından uçak gemisi Charles de Gaulle’ü geçen ay bölgeye göndermişti. Uçak gemisinden kalkan savaş uçakları, Irak ve Suriye’deki IŞİD hedeflerini vuruyor. Uçak gemisinin Körfez’e intikali ile Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki toplam 12 olan Fransız savaş uçağı sayısı üç misli artarak 36’ya çıkmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler