YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'dan İsrail’e inşaatları durdurma çağrısı
Fransa'dan İsrail’e inşaatları durdurma çağrısı
18 Kasım 2013 18:27
Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya gelen Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande, İsrail’i, Batı Şeria’da yeni yerleşim yerleri inşasını durdurmaya çağırdı.

Kudüs’te İsrailli yetkililer ile görüşen Hollande, bugün de Filistin Yönetimi’nin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile bir araya geldi. Mahmut Abbas ve Hollande, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. İsrail'e çağrıda bulunan Fransız Cumhurbaşkanı, “Bugün tekrar ediyorum.

Fransa yeni yerleşim yerlerine karşıdır ve İsrail, barış görüşmeleri ve iki devletli çözümü zorlaştıran yerleşim yeri inşasını sona erdirmelidir” dedi.

Filistin lideri Mahmut Abbas ise basın toplantısında, İsrail ile barış görüşmelerinin devamı taahhüdünde bulundu. ABD ile yapılan anlaşma uyarınca, Filistin-İsrail barış görüşmeleri için öngörülen 9 aylık sürecin devam edeceğini belirten Abbas, İsrail’in, 104 Filistinli mahkumun serbest bırakılması karşılığı Batı Şeria’da yeni yerleşim yerleri inşasına devam etme hakkı olduğuna dair yanlış bir izlenime kapıldığını söyledi.

Filistin-İsrail barış görüşmeleri, 3 yıllık bir aradan sonra Temmuz ayında yeniden başlamıştı. Görüşmeler sürerken, İsrail, Batı Şeria’da Yahudi yerleşimciler için yeni yerleşim yerleri inşasını planladığını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından, Filistinli müzakere heyeti istifasını sunmuştu. İsrail adına müzakereleri yürüten Tzipi Livni ise görüşmelerin devam edeceğini açıklamıştı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler