YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'daki okullarda cep telefonu yasaklanıyor
Fransa'daki okullarda cep telefonu yasaklanıyor
12 Aralık 2017 12:49
Fransa ilk ve ortaokullarda cep telefonu kullanmayı yasaklıyor. Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’in onayladığı yasak 2018’den itibaren geçerli olacak. Cep telefonu yasağı kararı Fransa’da tartışma konusu oldu.

Cep telefonu bağımlılığı tüm dünyada hastalık haline dönüşmüş durumda. Hal böyle olunca özellikle eğitim sürecindeki öğrencilerin bu hastalıktan korunması için birçok önlem alınıyor. Bu önlemlerden birisi de okulda cep telefonu kullanımının yasaklanması…

FRANSA YASAKLADI

İlk ve ortaokullarda cep telefonunun yasaklanması uygulaması Fransa’da resmen başlıyor.
Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer 2018 yılı itibariyle ilk ve ortaokullarda cep telefonu kullanmayı yasaklayan tasarıyı onayladı.

Blanquer uygulamayı, "Bugünlerde çocuklar artık molada oynamıyor, hepsi akıllı telefonlarının önünde ve eğitim açısından bakıldığında bir sorun" ifadeleriyle savundu.

UYGULAMA AİLELERİ İKİYE BÖLDÜ

Öte yandan okullardaki cep telefon yasağı ebeveynleri ikiye böldü. Uygulamaya karşı çıkan aileler yasağı “çocukların teknolojiden uzaklaştırılması” olarak görüyor. Uygulamaya destek veren aileler de yasakla birlikte öğrencilerin konsantrasyonunun artacağını, bunun da başarıyı getireceğini savunuyor.

Fransa'da, 12 ila 17 yaşındaki çocukların yaklaşık yüzde 93'ü cep telefonuna sahip.

ARAŞTIRMALAR YASAKLANMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYOR

Fransa’da tartışma çıkaran bu kararın alınmasından önce birçok araştırma yapılmış, araştırmalar sonucu yasağın yerinde bir uygulama olduğu sonucu ortaya çıkmıştı.

Araştırmalar çok sayıda öğrencinin cep telefonlarını sınıfta da kullandığını ve bu durumun öğrencinin aleyhine sonuçlar doğurduğunu ortaya koydu.

CUMHURBAŞKANI MACRON DA DESTEKLİYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da cep telefonunun okullarda yasaklanması gerektiğini düşünenlerden.

Macron, Fransız Cumhurbaşkanı seçilmeden önce okullarda cep telefonunun yasaklanacağını işaretlerini vermişti.

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

FRANSA HA.. vay be..
 // hursit dilaver
amabiz o kadar özgür ve ifade, haber alma hürriyetine sahibiz ki, böyle bir kabalığı yapmayız ki, bebeler derslerde bol bol sosyal medyada dolaşsınlar da kültürleri artsın ve TÜRK VATANDAŞINDAN ÖNCE DÜNYA VATANDAŞI OLSUNLAR.fransa utansın.biz övünelim.bak bizde hürriyet var diyelim. ama okul çağından önce de o fransız bebelerinin kiliselere mecburi götürüldüğünü de bilelim.kimse de fransa gerici ve laik değil demiyor. bizdeki gibi islam kin ve nefretli laik yetişmediler çünkü.normal hristiyan yetiştiler.en solcusundan en laikçsine kadar da kilisesine gider,papa huzurunda dizçöker ve din adamlarına sövmez.HELE BİZDE EZANA KÜFREDENLERE KARŞI BUNLAR ÇAN SESİNİ HUŞU İLE DİNLER....
12 Aralık 2017 Salı 14:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler