YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'daki kesin sonuçlar belli oldu
Fransa'daki kesin sonuçlar belli oldu
16 Aralık 2015 05:22
Fransa seçimlerle uğraşıyor. Eyalet ve bölge seçimlerini hafta sonu yapan Fransa'da 2. tur kesin sonuçları da belli oldu. Seçimlere katılım oranının çok düşük olması ise dikkat çeken bir başka ayrıntı oldu.

Fransa'da geçtiğimiz hafta sonu yapılan eyalet, bölge seçimleri ikinci turun sonuçları netleşti.

İçişleri Bakanlığının açıklamasına göre seçimlere katılım oranı yüzde 58,7 oldu.

Radikal sağ partisi önder Marine Le Pen'in partisi Ulusal Cephe seçimlerde ilk turda kazandığı bölgeleri kaybetse bile 2012 seçimlerinden sonra 13 Aralık Pazar günü yapılan ikinci tur seçimlerinde gene oylarını 400 bin daha artırmayı başardı.

Cumhuriyetçiler, 7 bölgeyi kazanırken yüzde 40,7 oyla seçimlerden zaferle çıktı. İktidardaki Sosyalistler yüzde 29,1 oranla 5 bölgeyi garantiledi. Radikal sağ Ulusal Cephe partisi ise yüzde 27,4 oranla seçimleri kaybetmesine karşın rey potansiyelini yükselten parti oldu Ulusal Cephe 7 milyona yakın rey kazandı.

CUMHURBAŞKANLIĞINA YENİ ADAYLAR

Sandıktan çıkan seçim sonuçlarından sonra 23 Nisan 2017 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için radikal sağ Ulusal Cephe parti lideri Marine Le Pen, iktidardaki Sosyalist parti Cumhurbaşkanı François Hollande ve Cumhuriyetçiler partisinden eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Cumhurbaşkanlığına namzet olacaklarını yineledi.

DHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler