YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da yerel seçimler: İkinci tur yarın
Fransa'da yerel seçimler: İkinci tur yarın
28 Mart 2015 15:42
Fransa ilk turu geçen hafta düzenlenen İl Genel Meclisi'nin belirleneceği yerel seçimlerin ikinci turu için yarın sandık başına gidecek.

Seçimlerin ikinci turu için yerel saatle 08.00'de başlayacak oy kullanma işlemleri saat 20.00'ye kadar devam edecek. İlk turda 149 kantonda seçimlerin kazananı belli olduğu için seçimlerin ikinci turu geri kalan 1905 kantonda yapılacak.

Bir kadın ve bir erkek aday ve yedeklerinin seçildiği İl Genel Meclisi, eğitim, ulaşım, bayındırlık ve sosyal politikalar alanında yetkiye sahip.

Seçimlerde 278 kantonda üçer aday, 1614 kantonda ikişer aday ve 13 kantonda birer aday yarışacak.

Seçimlerin ilk turunu Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) liderliğindeki merkez sağ önde bitirmişti. Seçimlere katılım bir önceki İl Genel Meclisi seçimlerine oranla yüzde 7 artış kaydederek yüzde 50,6 oranında gerçekleşmişti.

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre merkez sağdan UMP ve Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği (UDI) oyların yüzde 30'unu, aşırı sağcı Milli Cephe (FN) oyların yüzde 25,7'sini, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) ve iktidar ortakları ise oyların yüzde 21'ini almıştı.

İlk tur sonuçlarına göre PS ve iktidar ortakları 2054 kantonun 524'ünde ikinci tura kalamamıştı. FN ise 1100 kantonda ikinci tura kaldı.

Başbakan Manuel Valls, partisinin seçimlerde aldığı oy oranını "onurlu" olarak değerlendirmiş, ikinci tura kalamadıkları bölgelerde oy kullanacak olan seçmenlerine önümüzdeki turda FN'e oy vermeme çağrısında bulunmuştu.

UMP Lideri Nicolas Sarkozy ise Fransa'daki değişimin bölgelerden başladığını ve asla durmayacağını savunmuştu.

Türk kökenli vatandaşların kurduğu Adalet ve Eşitlik Partisi (PEJ) ise birinci turda elenmişti. Fransa'nın doğusundaki Alsace bölgesinde 4 şehir ve 10 kantonda yarışan partinin yaklaşık 40 adayından hiçbiri ikinci tura kalamamıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler