YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da terör seçimleri de vurdu! İslam karşıtları...
Fransa'da terör seçimleri de vurdu! İslam karşıtları...
07 Aralık 2015 07:23
Fransa'da Le Pen'in lideri olduğu aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN), oyların yüzde 29.5’ini alarak ilk turda galip geldi

Fransa, Paris’te 130 kişinin öldüğü, ülkede olağanüstü halin ilan edildiği terör saldırılarının ardından ilk kez sandığa gitti. Bölgesel seçimlerin ilk turunda, İslam karşıtı popülist söylemlerle kampanya yürüten Ulusal Cephe zaferle çıktı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAD SAFHADA

Paris saldırıları nedeniyle Fransız polisi seçim güvenliğini sağlamak için de yoğun tedbirler aldı. Polis ve jandarma, olası saldırı ihtimaline karşı çok pek bölgede ek tedbirler aldı. Fransa, 60 yıl sonra ilk kez bu kadar yoğun güvenlik önlemleri altında sandığa gitti.

Fransızlar, ülkedeki 13 bölgenin yönetimini belirlemek için dün sandık başına gitti. Başkent Paris’te 3 hafta önce yaşanan 130 kişinin öldüğü terör saldırıları dolayısıyla olağanüstü halin devam ettiği ülkedeki seçimler, Avrupa genelinde de dikkatle izlendi.

FRANSA’DA İLK TUR SEÇİMLER YAPILIYOR FRANSA’DA İLK TUR SEÇİMLER YAPILIYOR

Ülkenin 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşı karşıya kaldığı en kanlı saldırıyı seçim malzemesi yapan ve en az 3 bölgeden zaferle çıkacağı tahmin edilen aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN), oyların yüzde 29.5’ini alarak ilk turda galip geldi.

BİN 600 KİŞİ SEÇİLECEK

Fransa'nın Sosyalist Partili cumhurbaşkanı François Hollande, oyunu daha önce belediye başkanlığı yaptığı Tulle kentindekullandı. Seçimde, yaklaşık 21 bin 500 aday arasından, 13 bölgenin yönetimine, 5 yıllığına bin 600 kişi seçilecek. Ülkede yaklaşık 44 milyon seçmen bulunuyor.

Katılımın yüzde 50.5 olduğu seçimlerde aşırı sağ parti, 13 bölgenin 6’sında birinci oldu. Partinin lideri Marine Le Pen’in, bölge başkanlığı için aday olduğu Nord-Pas de Calais-Picardie’de FN, oyların yüzde 41.90’ını alarak ilk sıraya yerleşti.

Seçimde ikinci sırayı ise ülkenin eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy liderliğindeki ana muhalefet partisi Cumhuriyetçiler elde etti. Parti, sandıktan yüzde 27 oy oranı ile çıktı. Mevcut iktidar Sosyalist Parti (PS) ise yüzde 23 ile seçimlerde üçüncü sırada yer aldı.

SARKOZY İÇİN 2017 PROVASI

Seçimler, anamuhalefet partisi Cumhuriyetçilerin lideri Sarkozy için 2017’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin provası olarak değerlendiriliyor. Eski cumhurbaşkanı Sarkozy, 2 yıl önceki seçimde Hollande’a yenilmişti. Sarkozy, dün oyunu kullandıktan sonra eski model ve şarkıcı eşi Carla Bruni Sarkozy ile selfie çektirdi.

Açıklanan ilk tur sonuçlarının ardından konuşan Sarkozy, seçmenin verdiği mesajın net olduğunu belirterek, iktidarın seçmenin öfkesini anlaması gerektiğini söyledi. Seçimlerden zaferle çıkan FN Lideri Le Pen, partisinin artık Fransa’nın birinci partisi olduğunun kesinleştiğini ifade ederek, “Fransa halkının egemenliğini koruyacak tek parti Ulusal Cephe” dedi.

İKTİDARIN HEZİMETİ

Paris saldırıları sonrası anketler Cumhurbaşkanı François Hollande’ın popülaritesinin arttığını ancak bunun seçime yansımasının düşük ihtimal olduğunu göstermişti. Önceki bölgesel seçimlerde, o dönemde 22 olan seçim bölgelerinin 21’inde birinci olan PS, bu seçim 13 bölgeden yalnızca 2’sinde ilk sırada yer aldı. Bölgesel seçimlerin ikinci turu 13 Aralık’ta yapılacak.

 

HABERTÜRK

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler