YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fransa'da polis terörü!
Fransa'nın dört bir yanında sokaklara dökülen vatandaşlar, çalışma yasa tasarısına karşı tepkilerini ortaya koydu. Göstericilere çok sert müdahalelerde bulunan Fransız polisine ait görüntüler ise dikkatleri çekti.
Fransa'da polis terörü!
15 Eylül 2016 / 19:32 Güncelleme: 15 Eylül 2016 / 19:37

Fransa'da büyük tartışmalara yol açan çalışma yasa tasarısına ilişkin protestoların etkisi büyürken, geçtiğimiz aylarda başlayan gösteriler bugün de devam etti.

Yurdun çeşitli noktalarında başlayan '15 Ekim' gösterileri kapsamında onbinlerce vatandaş sokaklara akın etti. Hükümetin kararına tepki gösteren göstericiler, polis ekiplerinin sert müdahaleleriyle karşılaştı.

Polisten gazetecilere darp

Gösterileri yakından takip edilen basın mensupları da güvenlik güçlerinin orantısız kuvvetiyle karşı karşıya geldi. Polis ekipleri, olay yerinden görüntü alan basın mensuplarına müdahale ederken, ekipmanları kullanılamaz hale getirdi.

Sosyal medya üzerinden yayınlanan çok sayıda görüntüde, polisin gaz bombası ve copla orantısız müdahalesi net bir şekilde görüldü. Kullanıcılar, Fransız polisinin tutumunu sert bir şekilde kınadı.

Fransa'da işsizliği düşürme ve istihdam piyasasında esneklik sağlama amacıyla hazırlanan çalışma yasası tasarısı, sendikalar tarafından "kazanılmış hakların geri alınması" olarak yorumlanıyor.

Tasarıya göre, günlük azami 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılacak.

Yasa tasarısı, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken 18 yaşından küçük olup çıraklık eğitimi alanların günlük 10 saate kadar çalıştırılabilmesini öngörüyor.

france.pngscreenshot_1-011.png

bilgisayar oyunu sanmak.
 // hursit dilaver
bizim AB parlamentosunda,kurullarında türk üyemiz yok mu yahu.. NE İŞE YARIYOR ONLAR.fransadan endişeliyiz diyemiyorlar mı. yoksa akşam kokteyleler çağırmazlar diye mi korkuyorlar.tamam eskiden bir CHP mebusu türkiye aleyhine oy kullandı da, türkiyede sorduklarında. OYUMUN HESABINI SİZE Mİ VERECEĞİM demişti. aslan CHPli bayan tabi..tamam CHP türkiyeden endişe duyar da AKP li mebus yok mu orda. bari o endişelensin yahu..şimdi bizimkiler de 'ayy.. biz onu atari oyunu sandık' mı derler acep....
16 Eylül 2016 Cuma 14:32
 // Fatıma
Endişeliyiz :-) :-) :-) daha beter olun İNŞALLAH...
16 Eylül 2016 00:04
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler